Flash News

Bota

Vizita e parë e Biden në Azi, si po përpiqet të tërheqë investime

Vizita e parë e Biden në Azi, si po përpiqet të

Presidenti Joe Biden ishte i prirur për interesat e biznesit dhe të sigurisë, ndërsa përfundoi një udhëtim tre-ditor në Korenë e Jugut, duke treguar fillimisht zotimin e Hyundai për të investuar të paktën 10 miliardë dollarë në Shtetet e Bashkuara.

Vizita e Biden në bazën ajrore Osan, ku mijëra anëtarë të shërbimit të SHBA-së dhe Koresë së Jugut punojnë krah për krah për të monitoruar kërcënimin bërthamor të Koresë së Veriut në zhvillim të shpejtë, ishte ndalesa e tij e fundit përpara se të vazhdonte në Japoni.

"Ju jeni vija e pare”, tha presidenti në një qendër komande. Ishte një ditë që bashkoi dy mesazhe kyçe që Biden po përpiqet të japë gjatë udhëtimit të tij të parë në Azi si president.

Në një kohë me inflacion të lartë dhe pakënaqësi të zjarrtë në vend, Biden theksoi misionin e tij global për të forcuar ekonominë amerikane duke bindur kompanitë e huaja si Hyundai për të nisur operacione të reja në Shtetet e Bashkuara.

Dhe ai donte të demonstronte solidaritet me aleatët nervozë aziatikë që jetojnë nën hijen e armëve bërthamore të Koresë së Veriut dhe u bënë skeptikë ndaj angazhimeve të sigurisë së SHBA-së ndërsa Presidenti Donald Trump ishte në detyrë.

Biden la mënjanë pyetjet në lidhje me çdo provokim të mundshëm nga Koreja e Veriut, si testimi i një arme bërthamore ose një rakete balistike gjatë udhëtimit të tij, duke thënë: "Ne jemi të përgatitur për çdo gjë që bën Koreja e Veriut".

Më herët gjatë udhëtimit të tij, Biden vizitoi një fabrikë të çipave kompjuterikë të drejtuar nga Samsung, gjiganti korean i elektronikës që planifikon të ndërtojë një fabrikë prodhimi prej 17 miliardë dollarësh në Teksas.

Biden e ka bërë një prioritet bashkëpunimin më të madh ekonomik me Korenë e Jugut, duke thënë të shtunën se "do t'i afrojë dy vendet tona, duke bashkëpunuar edhe më ngushtë se ne tashmë, dhe do të ndihmojë në forcimin e zinxhirëve tanë të furnizimit, sigurimin e tyre kundër goditjeve dhe ekonomitë një avantazh konkurrues.”

Pandemia dhe pushtimi i Rusisë në Ukrainë në shkurt ka detyruar një rimendim më të thellë të sigurisë kombëtare dhe aleancave ekonomike. Përhapjet e koronavirusit çuan në mungesa të çipave kompjuterikë, makinave dhe mallrave të tjera që administrata Biden thotë se përfundimisht mund të rregullohen duke pasur më shumë prodhim në vend dhe me aleatë të besuar.

Fabrika e Hyundai në Gjeorgji pritet të punësojë 8,100 punëtorë dhe të prodhojë deri në 300,000 automjete në vit, me planet që ndërtimi të fillojë në fillim të vitit të ardhshëm dhe prodhimi të fillojë në 2025 pranë qytetit të pa inkorporuar të Ellabell.

Presidenti është përpjekur të lidhë prodhimin e automjeteve elektrike me prodhuesit e automjeteve me fuqi punëtore të bashkuar dhe gjatë udhëtimit të tij ai u bëri thirrje kompanive koreane të punësojnë punëtorë sindikal për operacionet e tyre në SHBA.

Gjatë pjesës së udhëtimit në Japoni të Bidenit, ai do të takohet me kryeministrin Fumio Kishida të hënën dhe do të parashtrojë vizionin e tij për negocimin e një marrëveshjeje të re tregtare, Kornizën Ekonomike Indo-Paqësore.

Një temë qendrore për udhëtimin është shtrëngimi i aleancave të SHBA-së në Paqësor për të kundërshtuar ndikimin e Kinës në rajon.

Por brenda administratës, ka një debat të vazhdueshëm nëse do të hiqen disa nga tarifat prej 360 miliardë dollarësh të epokës së Trump ndaj Kinës. Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen, së fundmi tha se disa nga tarifat po i bëjnë më shumë dëm bizneseve dhe konsumatorëve amerikanë sesa Kinës.

Të martën, Japonia pret Biden në një samit për Quad, një aleancë strategjike me katër vende që përfshin gjithashtu Australinë dhe Indinë. Presidenti amerikan do të kthehet më pas në Uashington.

Burimi: AP

Të fundit