Flash News

Bota

Zelensky: I kam mbijetuar 5 atentateve nga Putin

Zelensky: I kam mbijetuar 5 atentateve nga Putin

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i ka hedhur poshtë përpjekjet e përsëritura ruse për ta vrarë atë, duke i krahasuar me periudhën e Covid-it. Udhëheqësi tha se janë realizuar të paktën “pesë ose gjashtë” komplote për ta vrarë atë dhe se ishin mundur të parapriheshin nga shërbimet e inteligjencës së Ukrainës.

Në një intervistë për "The Sun", presidenti tha gjithashtu se vullneti i Ukrainës për të mposhtur Rusinë e Vladimir Putinit mbetet i fortë dhe në moral, nuk ka ngërç. Ai tha se njerëzit e tij ishin të lodhur nga sulmet e përhershme ajrore, të lodhur nga granatimet, të lodhur nga shkatërrimi i shtëpive dhe vrasja e të dashurve të tyre.

Një tjetër dimër i errët për Ukrainën? Zelensky: Rusia po përgatit sulme të reja kundër infrastrukturës

Në përpjekjet për ta rrëzuar, Zelensky tha se komploti i parë shkaktoi një panik, si shpërthimi i parë i Covid-it. Por pas kësaj, ata nuk ishin aq të rrezikshëm. Duke folur për "The Sun" në selinë e pallatit të tij në Kiev, Zelensky pranoi se kishte humbur gjurmët e të gjitha përpjekjeve për ta vrarë, që kur Rusia nisi ofensivën për ​​një pushtim të plotë, më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Në gusht, shërbimi i inteligjencës i Ukrainës (SBU) tha se kishte prishur një komplot për të vrarë Zelensky-n me një sulm ajror në qytetin jugor të Mykolaiv. SBU tha se arrestoi një grua të akuzuar për përcjelljen e detajeve të vizitës së tij në Rusi. Një nga ndihmësit e Zelensky tha se ishin bërë të paktën një duzinë tentativash për marrjen e jetës së tij, brenda javëve të para të luftës.

Por kur "The Sun" pyeti saktësisht se sa komplote mbijetoi, ai tha se nuk e di saktësisht. Një numër i bashkëpunëtorëve pro-rusë janë vrarë ose plagosur nga bombat e makinave dhe kurthe të zjarrit që besohet se janë vepër e forcave speciale ukrainase dhe partizanëve.

Ai pranoi se njerëzit ishin të lodhur nga lufta, ndërsa shtoi se:

“Ne nuk besojmë se Putini, as Rusia, nuk besojmë se ata duan ta përfundojnë luftën. Ata duan të na vrasin. Dhe ne duam drejtësi. Prandaj, ne nuk po flasim për paqe me asnjë çmim. Ne po flasim për një paqe të drejtë, sepse është shumë e rëndësishme kur flasim për lodhjen, nga vjen ajo. A është e vështirë në fushën e betejës? Po. Por të bësh miq apo të futesh në tryezën diplomatike tani me Rusinë? Jo!”

Të fundit