Flash News

Bota

Zelensky thotë se 31,000 trupa të vrarë që nga pushtimi i plotë i Rusisë

Zelensky thotë se 31,000 trupa të vrarë që nga pushtimi i

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se 31,000 ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës në Ukrainë. Zelensky nuk dha një numër për të plagosurit pasi sipas tij, kjo do të ndihmonte

Presidenti ukrainas tha se nuk do të jepte numrin e të plagosurve pasi kjo do të ndihmonte planifikimin ushtarak rus.

"31,000 ushtarë ukrainas kanë vdekur në këtë luftë. Jo 300,000 apo 150,000, apo çfarëdo që thonë Putin dhe rrethi i tij gënjeshtar. Por secila nga këto humbje është një humbje e madhe për ne."

Duke folur për humbjet në luftë, Zelensky tha se dhjetëra mijëra civilë kishin vdekur në zonat e Ukrainës të pushtuara nga Rusia, por numri i vërtetë nuk dihej.

Gjermania paralajmëroi në nëntor se një plan i Bashkimit Evropian (BE) për të dorëzuar një milion predha artilerie deri në mars nuk do të përmbushej.

Në janar, BE tha se pak më shumë se gjysma e tyre do të arrinin në Ukrainë deri në afatin përfundimtar dhe se shuma e premtuar nuk do të ishte deri në fund të vitit 2024.

Presidenti Zelensky tha se një nga arsyet pse kundërofensiva e shumëpritur e Ukrainës vitin e kaluar nuk filloi më herët ishte mungesa e armëve.

Të fundit