Flash News

Bota

Zelenskyy: Beteja kundër Rusisë do të jetë 'e përgjakshme', por do të përfundojë me 'diplomaci'

Zelenskyy: Beteja kundër Rusisë do të jetë 'e

Presidenti ukrainas Volodomyr Zelenskyy thotë se fitorja në luftën e vazhdueshme të vendit të tij me Rusinë do të vijë përfundimisht përmes një zgjidhjeje diplomatike, sipas VOA.

“Fitorja do të jetë e vështirë, do të jetë e përgjakshme dhe në betejë, por fundi i saj do të jetë në diplomaci. Jam shumë i bindur për këtë”, tha Zelenskyy në një intervistë televizive ukrainase të premten vonë. "Ka gjëra që ne nuk mund t'i çojmë në fund pa u ulur në tryezën e negociatave."

Udhëheqësi ukrainas tha gjithashtu se vendi i tij po përpiqet të rimarrë luftëtarët që u dorëzuan te forcat ruse pas javësh luftimesh në fabrikën e çelikut Azovstal në qytetin port jugor të Mariupol.

“Gjithçka do të varet nga (përgjegjësitë) që morën përsipër OKB-ja, Kryqi i Kuq dhe Federata Ruse, se ata (luftëtarët) të gjithë do të jenë të sigurt, duke pritur për një ose tjetrin format shkëmbimi,” tha ai. Ai tha se shërbimi i inteligjencës i Ukrainës po përgatitet “për një dialog dhe një shkëmbim”.

Rusia nisi një pushtim të plotë të Ukrainës gati tre muaj më parë, më 24 shkurt.

Të fundit