Flash News

Bota

Zelenskyy: E pamundur të parashikohet se sa do të zgjasë lufta

Zelenskyy: E pamundur të parashikohet se sa do të zgjasë lufta

Presidenti Volodymyr Zelenskyy tha se megjithëse ukrainasit po bëjnë gjithçka që munden për të dëbuar rusët, "askush sot nuk mund të parashikojë se sa do të zgjasë kjo luftë".

“Kjo do të varet, për fat të keq, jo vetëm nga njerëzit tanë, të cilët tashmë po japin maksimumin e tyre”, tha ai në një video drejtuar kombit. "Kjo do të varet nga partnerët tanë, nga vendet evropiane, nga e gjithë bota e lirë."

Ai tha se ishte mirënjohës për të gjithë ata që po punojnë për të forcuar sanksionet ndaj Rusisë dhe për të rritur mbështetjen ushtarake dhe financiare për Ukrainën. “Kjo është receta e vetme për të mbrojtur lirinë përballë pushtimit rus. Dhe për vendet perëndimore, ky nuk është thjesht një shpenzim. Kjo nuk ka të bëjë me kontabilitetin, ka të bëjë me të ardhmen.”

Zelenskyy tha se Ukraina të premten rrëzoi avionin e 200-të rus të luftës dhe ai vuri në dukje humbjet e rënda të Rusisë në tanke, automjete të blinduara, helikopterë dhe drone.

Të fundit