Flash News

Bota

Zelenskyy kërkon dëbimin e Rusisë nga OKB: Shtet terrorist!

Zelenskyy kërkon dëbimin e Rusisë nga OKB: Shtet terrorist!

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, akuzoi Rusinë se u bë një shtet "terrorist" që kryen "akte terroriste të përditshme" dhe kërkoi dëbimin e Rusisë nga Kombet e Bashkuara, në një fjalim virtual në Këshillin e Sigurimit të OKB-së të martën.

Zelenskyy i kërkoi OKB-së të krijojë një gjykatë ndërkombëtare për të hetuar "veprimet e pushtuesve rusë në tokën ukrainase" dhe për ta mbajtur vendin përgjegjës.

"Ne duhet të veprojmë urgjentisht për të bërë gjithçka për ta bërë Rusinë të ndalojë zbavitjen e vrasjeve," tha Zelenskyy, duke paralajmëruar se përndryshe "aktiviteti terrorist" i Rusisë do të përhapet në vendet e tjera evropiane dhe Azi, duke veçuar shtetet baltike, Poloninë, Moldavinë dhe Kazakistanin.

"Ajo që dënohet në nivelin e kriminelëve të veçantë dhe organizatave kriminale nuk duhet të mbetet e pandëshkuar në nivelin e një shteti që është bërë terrorist," tha ai. “Aktet e përditshme terroriste. Nuk ka ditë pushimi. Ata punojnë si terroristë çdo ditë.”

Duke kërkuar dëbimin e Rusisë, Zelenskyy citoi nenin 6 të Kartës së OKB-së, i cili thotë se një anëtar që ka "shkelur vazhdimisht" parimet e tij mund të dëbohet "nga Asambleja e Përgjithshme me rekomandimin e Këshillit të Sigurimit".

Megjithatë, një lëvizje e tillë është praktikisht e pamundur, pasi Rusia do të ishte në gjendje të përdorte veton e saj si një anëtare e përhershme e këshillit për të bllokuar çdo përpjekje për ta rrëzuar atë.

Ukraina thirri mbledhjen e këshillit pas rritjes së fundit të sulmeve të Rusisë, përfshirë sulmin ajror të së hënës në një qendër tregtare të mbushur me njerëz në qytetin qendror të Kremenchuk.

Të paktën 18 persona u vranë dhe 30 u plagosën, tha Zelenskyy, duke shtuar se "dhjetra janë të zhdukur", pjesët e trupit janë gjetur dhe mund të ketë më shumë viktima.

Udhëheqësi ukrainas filloi fjalimin e tij duke renditur sulmet e Rusisë në ditët e fundit dhe duke dhënë emrat e parë dhe moshat e shumë prej viktimave. Ai e përfundoi fjalimin e tij duke u kërkuar 15 anëtarëve të Këshillit të Sigurimit dhe të tjerëve në dhomë që të qëndrojnë në heshtje për të përkujtuar "dhjetëra mijëra" fëmijë dhe të rritur ukrainas të vrarë në luftë.

Të gjithë anëtarët u ngritën duke përfshirë zëvendës ambasadorin e Rusisë në OKB Dmitry Polyanskiy.

Kur ai mori fjalën më vonë, Polyanskiy protestoi kundër dhënies së një mundësie të dytë Zelenskyy për t'iu drejtuar Këshillit të Sigurimit. Ai tha se forumi nuk duhet të kthehet në "një platformë për një fushatë të largët PR" që synon të marrë "më shumë armë" nga ata që marrin pjesë në samitin e NATO-s, që po zhvillohet tani në Madrid.

Ai përsëriti pretendimin e pabazuar të Moskës se nuk kishte pasur asnjë sulm rus në qendrën tregtare Kremenchuk, por kishte goditur një objekt të magazinimit të armëve. Dhe ai tha se "operacioni special ushtarak" në Ukrainë do të vazhdojë.

Ambasadorja e Britanisë në OKB, Barbara Woodward, u përgjigj se Rusia “mund të përpiqet të pretendojë se asgjë nuk është e vërtetë dhe të bëjë pretendime të egra për provokime ukrainase”, por fakti i pamohueshëm është se Rusia pushtoi Ukrainën.

"Këtu është një agresor," tha ajo. "Dëshmitë do t'i kapin dhe do të ketë përgjegjësi për këto krime."

Zëvendës ambasadori amerikan Richard Mills, si shumë përfaqësues të tjerë perëndimorë, akuzoi Rusinë për shkatërrimin e qendrës tregtare, duke thënë se sulmi "përshtatet në një model mizor, ku ushtria ruse vret civilët dhe shkatërron infrastrukturën civile në Ukrainë".

Ai theksoi se ka prova të shumta të disponueshme publikisht "se Rusia dhe vetëm Rusia" janë përgjegjëse për këtë dhe sulme të tjera.

Ambasadori Zhang Jun i Kinës, një aleat i ngushtë i Rusisë, e quajti konfliktin "një krizë gjeopolitike" dhe i kërkoi komunitetit ndërkombëtar që të punonte së bashku për të krijuar kushte për bisedimet e paqes ruso-ukrainase dhe një armëpushim.

Burimi: Euronews

Të fundit