Flash News

Bota

Zgjedhjet në Itali, 5 gjërat që duhet të dini

Zgjedhjet në Itali, 5 gjërat që duhet të dini

Këtu janë pikat kryesore nga zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme të Italisë, të cilat rikthyen në pushtet të djathtët, ndërsa qeveria e re do të drejtohet nga Giorgia Meloni.

1. Giorgia Meloni pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë

Si kreu i partisë më të madhe (Vëllezërit e Italisë) në koalicionin fitues të krahut të djathtë, Giorgia Meloni është gati të bëhet kryeministrja e parë grua e Italisë.

Në një vend shumë patriarkal, figurat kryesore politike të të cilit kanë qenë kryesisht meshkuj, fitorja e Melonit përfaqëson një shkëputje të madhe nga e kaluara.

Në një intervistë para zgjedhjeve, ajo deklaroi se “do të ishte një nder për mua të isha e para që do ta thyeja këtë tabu në vendin tim”.

Ajo mund të ketë marrë një formë mbështetjeje nga ish-sekretarja amerikane e shtetit Hillary Clinton, e cila tha se zgjidhja e grave në detyrë përfaqësonte një "hap përpara".

2. Italia do të ketë qeverinë e saj më të djathtë që nga Lufta e Dytë Botërore

Qeveria e re e Italisë do të përbëhet nga një koalicion i Vëllezërve të Italisë të udhëhequr nga Meloni, një parti neofashiste, Lidhja Veriore e Matteo Salvinit dhe më e moderuara e Silvio Berlusconit Go Italy (Forza Italia).

Për pjesën më të madhe të periudhës së pasluftës, Italia u dominua nga demokracia kristiane tashmë e zhdukur, një parti e madhe, konservatore dhe pro-amerikane që kombinonte më shumë fraksione të krahut të djathtë dhe të majtë.

Pas skandalit "Bribesville" të fillimit të viteve 1990, peizazhi partiak i Italisë ndryshoi rrënjësisht dhe Berlusconi u shfaq si një figurë politike e lartë që kryesonte shumë qeveri të krahut të djathtë.

Ndërsa nuk është hera e parë që ekstremi i djathtë është në qeveri në Italinë e pas Luftës së Dytë Botërore,vetë Meloni ishte ministre e Rinisë nga 2008 deri në 2011, është hera e parë që ekstremi i djathtë do të jetë në krye.

3. Pjesëmarrja në votime ka qenë në nivele historikisht të ulëta

Italia ka gëzuar gjithmonë nivele të larta pjesëmarrjeje politike dhe ka pasur një pjesëmarrje më të lartë në votime se shumë nga fqinjët e saj evropianë. Në vitin 1979, mbi 90% e elektoratit dolën për të votuar dhe shifrat mbetën në vitet e 80-ta të larta gjatë gjithë viteve 1990.

Megjithatë, në këto zgjedhje, vetëm 64% e popullsisë me të drejtë vote votuan. Zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2018 patën gjithashtu 73%, dhe pjesëmarrja e votuesve ka qenë në rënie për më shumë se një dekadë.

Pse është ky rasti? Pakënaqësia dhe lodhja e votuesve janë në rritje, si dhe peizazhi i paqëndrueshëm dhe në ndryshim partiak, dhe fakti që kjo fushatë zgjedhore nisi në gusht.

4. Një paraqitje e dobët për qendrën e majtë

Në muajt para zgjedhjeve, forca më e madhe e qendrës së majtë, Partia Demokratike e udhëhequr nga Enrico Letta mori 19%, duke mos arritur kështu pragun e 20%.

Koalicioni i qendrës së majtë është shumë prapa bllokut të krahut të djathtë dhe perspektivat e tij u penguan kur një tentativë për koalicion me partinë e qendrës, Veprimi, dështoi pas pesë ditësh.

Lëvizja populiste Pesë Yje, e udhëhequr nga ish-kryeministri Giuseppe Conte, vlerësohet të ketë marrë 13,5-17,5% të votave, që mund të jetë pak më shumë se sa sugjeronin sondazhet, por që është një shifër dukshëm më e vogël se ajo që kishte arritur në vitin 2018 (32.7%).

5. A është ky rikthimi i Berlusconit?

Ish-kryeministri për një kohë të gjatë Silvio Berlusconi mund të mos jetë më një figurë e rëndësishme e pavarur në zgjedhje, në fund të fundit, partia e tij është thjesht një ‘guaskë’ e asaj që dikur ishte forca më e madhe politike e Italisë.

Por mbështetja e Berlusconit për koalicionin e krahut të djathtë është e domosdoshme për të siguruar që ai të ketë shumicën e vendeve dhe si i tillë, ish-kryeministri kontrovers mund të ushtrojë ende ndikim të rëndësishëm.

Burimi: Euronews

Të fundit