Flash News

Bota

Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë, BE akuzon Rusinë për shkelje të sigurisë bërthamore

Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë, BE akuzon Rusinë

Këto janë pesë zhvillimet më të fundit nga lufta e Rusisë në Ukrainë:

1. BE-ja akuzon Rusinë për 'shkelje të papërgjegjshme të sigurisë' në centralin bërthamor Zaporizhzhia. Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell ka dënuar aktivitetet ushtarake ruse rreth termocentralit bërthamor. Fabrika është e pushtuar nga ushtria ruse dhe është shënjestruar nga sulmet ajrore.

“Kjo është një shkelje serioze dhe e papërgjegjshme e rregullave të sigurisë bërthamore dhe një shembull tjetër i mosrespektimit të normave ndërkombëtare nga Rusia”, tha ai përmes.

Ka pasur frikë për një rrjedhje të mundshme rrezatimi nga sulmet. Një nga reaktorët në termocentral është mbyllur, tha të shtunën kompania e energjisë atomike e Ukrainës.

Bombardimet "dëmtuan rëndë" një stacion azoti dhe oksigjeni. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, dënoi bombardimin e uzinës nga Rusia.

2. Lufta e Rusisë në Ukrainë është gati të hyjë në një fazë të re, ku shumica e betejave do të zhvendosen në një front prej afro 350 kilometrash që shtrihet në jugperëndim nga afër Zaporizhzhia në Kherson, paralel me lumin Dnieper, tha inteligjenca britanike.

Forcat ruse pothuajse me siguri po grumbullohen në jug të Ukrainës, duke parashikuar një kundërofensivë ose në përgatitje për një sulm të mundshëm, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Kolona të gjata kamionësh ushtarakë rusë, tanke, artileri të tërhequr dhe armë të tjera vazhdojnë të largohen nga rajoni i Donbasit të Ukrainës dhe janë drejtuar në jugperëndim.

3. Kreu i Amnesty International në Ukrainë, Oksana Pokalchuk, ka dhënë dorëheqjen pasi OJQ-ja publikoi një raport duke fajësuar forcat e armatosura ukrainase për rrezikimin e civilëve.

Kievi reagoi ashpër ndaj raportit që e akuzon atë për vendosjen e bazave dhe armëve në zonat e banuara, duke përfshirë shkollat ​​dhe spitalet, teksa ka kërkuar të zmbrapsë pushtimin rus.

4. Qyteti jugor i Ukrainës, Mykolaiv, filloi një shtetrrethim të rreptë dyditor të premten vonë, për të cilin autoritetet thonë se do t'i ndihmojë ata të gjejnë dhe të ndalojnë njerëzit që ata besojnë se po ndihmojnë Rusinë.

Guvernatori rajonal Vitaly Kim tha se shtetrrethimi do t'i ndihmonte autoritetet të gjenin bashkëpunëtorë. Qyteti jugor i vijës së frontit, Mykolaiv, ka qenë nën sulm që nga fillimi i luftës dhe javët e fundit kanë parë një përshkallëzim të konsiderueshëm në granatimet e Rusisë.

Në sulmin e fundit, Kim tha se forcat ruse qëlluan mbi qytetin nga drejtimi i Khersonit, duke shkaktuar dëme të mëdha, duke vrarë një numër të paspecifikuar njerëzish dhe duke plagosur të paktën nëntë.

5. UEFA gjobit klubin turk Fenerbahçe për thirrje pro Putinit

UEFA ka gjobitur klubin turk Fenerbahçe me 50,000 euro për sloganet e brohoritura nga disa prej mbështetësve të saj në mbështetje të presidentit rus Vladimir Putin gjatë një ndeshjeje kundër ekipit ukrainas Dynamo Kyiv në Stamboll më 27 korrik.

Në vendimin e tij të premten, organi drejtues i futbollit në Evropë vendosi gjithashtu një mbyllje të pjesshme të stadiumit të klubit turk për ndeshjen e tij të ardhshme evropiane në shtëpi, duke mbyllur të paktën 5,000 vende.

UEFA tha në një deklaratë se masat janë marrë në përgjigje të "hedhjes së objekteve dhe transmetimit të një mesazhi provokues të natyrës fyese, përkatësisht thirrjeve të paligjshme".

Incidentet kanë ndodhur gjatë një ndeshjeje në raundin e dytë kualifikues të Champions League, e fituar 2-1 nga Dynamo Kyiv. Pasi ukrainasi Vitaliy Buyalski shënoi një gol në pjesën e dytë, disa qindra tifozë të Fenerbahçes brohoritën emrin e liderit rus, sipas videove të postuara në rrjetet sociale.

UEFA hapi një hetim disiplinor për “sjelljen e dyshuar të keqe” të tifozëve turq. Fenerbahçe e përshkroi reagimin nga një pjesë e tribunës si "të papranueshëm", por si provokim të supozuar nga skuadra kundërshtare.

Burimi: Euronews

 

Të fundit