Flash News

Bota

Zjarr në një klub nate në Stamboll, së paku 29 të vdekur

Zjarr në një klub nate në Stamboll, së paku 29 të

Të paktën 29 persona kanë humbur jetën nga zjarri në një klub nate në Turqi. Klubi Masquerade, në bodrumin e një ndërtese të lartë në Stamboll, u mbyll dhe po rinovohej gjatë ditës. Zjarri shpërtheu pak pas mesditës, tha guvernatori i Stambollit Davut Gul, duke shtuar se shkaku nuk ishte ende i qartë.

Gul tha se viktimat e zjarrit mendohet se kanë qenë punëtorë që merreshin me rinovimin e klubit të natës. Pesë persona janë arrestuar në lidhje me zjarrvënien, ndërsa hetimet vazhdojnë. Të prangosurit përfshijnë tre zyrtarë, menaxherin e klubit të natës dhe menaxherin e rinovimeve.

Zjarrfikësit dhe reaguesit e tjerë të parë rrethuan hyrjen e djegur dhe të tymosur të klubit, i cili zë dy kate nën një ndërtesë banimi 16-katëshe në lagjen Gayrettepe të qytetit.

Numri i viktimave është rritur me shpejtësi gjatë gjithë pasdites, me zyrën e guvernatorit që ka lëshuar një sërë përditësimesh.

 

Të fundit