Flash News

Bota

Zjarri në qendrën e emigrantëve në Meksikë, deri tani raportohen 39 të vdekur

Zjarri në qendrën e emigrantëve në Meksikë, deri tani

39 persona raportohet të vdëkur pasi një zjarr shpërtheu në një qendër migracioni përgjatë kufirit SHBA-Meksikë, thanë zyrtarët të martën.

Zjarri filloi të hënën në mbrëmje në një strukturë të drejtuar nga Instituti Kombëtar i Migracionit në Ciudad Juarez, tha agjencia në një deklaratë.

Dhjetra të tjerë u plagosën, me 29 persona të dërguar në katër spitale lokale në “gjendje delikate dhe serioze”, tha ai, duke shtuar se 68 burra nga Amerika Qendrore dhe Amerika e Jugut mbaheshin në objekt gjatë kohës së zjarrit.

Imazhet treguan rreshta trupash të shtrirë nën çarçafë argjendi ndërsa ekipet e shpëtimit, zjarrfikësit dhe policia lokale u përgjigjën në vendngjarje.

Autoritetet po hetonin dhe Komisioni Kombëtar i të Drejtave të Njeriut i qeverisë ishte thirrur për të ndihmuar emigrantët, tha ai.

Në vitet e fundit, ndërsa Meksika ka rritur përpjekjet për të frenuar fluksin e migracionit në kufirin e SHBA-së nën presionin e Uashingtonit, Instituti i saj Kombëtar i Emigracionit ka luftuar me mbipopullimin në objektet e tij.

Të fundit