Flash News

Bota

Zyrtari i lartë i BE: Rusia e çoi pushtimin në një fazë tjetër, tani po bën luftë kundër NATO-s e perëndimit

Zyrtari i lartë i BE: Rusia e çoi pushtimin në një

Një zyrtar i lartë i BE-së tha se Rusia e ka çuar luftën e saj kundër Ukrainës në "një fazë tjetër" duke kryer sulme pa dallim ndaj civilëve dhe objektivave joushtarake.

Stefano Sannino, sekretari i përgjithshëm i Shërbimit Evropian të Veprimit të Jashtëm të Bashkimit Evropian kritikoi presidentin rus Vladimir Putin për "një luftë kundër NATO-s dhe Perëndimit".

"Unë mendoj se ky zhvillim i fundit në lidhje me furnizimin me armatim është vetëm një evolucion i situatës dhe i mënyrës se si Rusia filloi ta çonte luftën në një fazë tjetër," tha ai.

BE-ja nuk po e zhvendos luftën në një fazë tjetër, por "thjesht po jep mundësinë për të shpëtuar jetë dhe duke i lejuar ukrainasit të mbrohen nga këto sulme barbare", shtoi ai.

Të mërkurën, Gjermania dhe SHBA njoftuan se do të dërgojnë tanke të avancuara luftarake në Ukrainë, duke ofruar atë që një ekspert e quajti një "forcë të blinduar grushtuese" për të ndihmuar Kievin të thyejë ngërçin luftarak ndërsa pushtimi rus hyn në muajin e tij të 12-të.

Njoftimi shënoi fazën e parë të një përpjekjeje të koordinuar nga Perëndimi për të siguruar dhjetëra armë të rënda, për të cilat komandantët ushtarakë ukrainas thanë se do të mundësonin kundërsulm, do të reduktonin viktimat dhe do të ndihmonin në rivendosjen e furnizimeve në pakësim të municioneve.

Burimi: Sky News

Të fundit