Flash News

Ditari i Maxhorancës

6 dhjetori ditë pushimi? Sqaron ministrja e Arsimit: Mësimi vijon normalisht në shkollat e Tiranës

6 dhjetori ditë pushimi? Sqaron ministrja e Arsimit: Mësimi vijon

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka sqaruar se 6 dhjetor, mësimi do të vijojë normalisht në të gjitha shkollat e Tiranës.

Në një reagim në rrjetet sociale, ministrja tha se nuk do të ketë ditë pushimi, për shkak të mbajtjes së Samitit BE-Ballkani Perëndimor në kryeqytet.

E detyruar nga pyetja e vazhdueshme “A do jenë pushim shkollat në datën 6?” po e ripërsëris se ditën e martë, datë 6 dhjetor, mësimi do të vijojë normalisht në të gjitha shkollat e Tiranës. Samiti BE-Ballkani Perëndimor, i cili do të mbahet në Tiranë më 6 dhjetor është një ngjarje e jashtëzakonshme dhe historike për Shqipërinë. Për herë të parë, të gjithë liderët e BE-së mblidhen në një vend jashtë BE-së për një samit të Këshillit Evropian.

Ky është nder dhe vlerësim i madh për vendin tonë, por s’ka arsye për të ndaluar procesin mësimor. Madje i ftoj të gjithë mësuesit, në të gjithë vendin, që ta shfrytëzojnë këtë ditë kaq të veçantë për të ndarë me nxënësit opinionet për rrugëtimin e vështirë evropian të atdheut tonë. Ndjesë për të gjithë ata që mund të jenë keqinformuar nga media të ndryshme, rrjetet sociale apo burime të tjera jozyrtare dhe mësim të mbarë!”, shkroi Kushi në Facebook.

 

Të fundit