Flash News

Ditari i Maxhorancës

Balla merr në mbrojtje kryebashkiakët e Mallakastrës dhe Krujës: Kush thirret në SPAK, nuk ndalohet të kandidojë

Balla merr në mbrojtje kryebashkiakët e Mallakastrës dhe

Taulant Balla në një komunikim për mediat ka folur për kandidimin e deputetëve për zgjedhjet e 14 majit, të cilët janë thirrur në SPAK në lidhje me akuza për vepra penale.

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste tha se Qerim Ismailaj do të rikandidojë në Mallakastër, i cili nuk ka deklaruar dënimin me tre vite burg në Greqi. Balla u shpreh se lidhur me rastin e Mallakastrës nuk ka asnjë ndalim. Më tej shtoi se fakti që dikush thirret në SPAK nuk të ndalon të kandidosh.

“Nëse një qytetar shqiptar gjatë kohës në emigracion është dhunuar apo ka pasur një problem që nuk ka asnjë lloj dënimi pr një vepër penale, janë çështje që çdo qytetar shqiptar në emigracion i ka vuajtur”, tha Balla.

Përse vendosni persona me precedent penal, nuk ka njerëz të tjerë në PS?

"Sot në SPAK janë thirrur shumë persona edhe drejtuesit më të lartë të politikës. Zoti Bushi është thirrur në SPAK si person që ka dijeni për një çështje. Tani sipas jush nëse thirresh në SPAK nuk kandidon më ? Unë e përshëndes punën e zotit Dumani. Por fakti që thirresh në SPAK, nuk të ndalon të kandidosh."

"Ne kemi një ligj që përcakton artë rastet e mos-kandidimit dhe ai ligj është i panegociueshëm për këdo. Thirrje ime për këdo që i ka shërbyer sigurimit të shtetit dhe është përfshirë në veprimtarinë e tij të mos kandidojë as për kryetar bashki dhe as për Këshilla sepse ligji do të funksionojë.”

"Sa i përket rastit të Mallakastrës nuk ka asnjë ndalim dhe ai do të jetë kandidati ynë."

 

Të fundit