Flash News

Ditari i Maxhorancës

Emigrantët, Rama flet për bisedën me Sunak: Më telefonoi vetë

Emigrantët, Rama flet për bisedën me Sunak: Më telefonoi

Kryeministri Edi Rama ka treguar bisedën që ka pasur me homologun britanik Rishi Sunak për çështjen e emigrantëve.

Ai tha se ka qenë vetë Sunak që e ka telefonuar, ku tha se është shprehur i keqardhur për deklarata e bëra nga ministrja Suela Braverman për emigrantët. Braverman i quajti shqiptarët “kriminelë” dhe “pushtues”.

Më tej shtoi se kanë folur mbi planet e frenimit të emigrantëve të paligjshëm. Rama shpreson edhe për një vizitë të Sunak në Tiranë.

“Kam pasur një diskutim jo të shkurtër, më ka kërkuar vetë, më ka shprehur keqardhjen për çfarë ka ndodhur për shkak të deklaratave të pamenduara në raport me Shqiptarët dhe kemi diskutuar për këtë çështje dhe jo vetëm, nuk ka pasur asgjë të re, vetëm për të bashkuar forcat më shumë, lidhur se si mund të bëhet një luftë efikase nuk rrjeteve të trafikut që shfrytëzojnë nevojën e njerëzve për t’u larguar dhe lidhjet, e dimë shumë mirë që emigrimi në Britani të Madhe është shumë i lidhur me bazat e krijuara nga pjesëtar të familjes, për të zhvilluar këtë veprimtari, e kam përsëritur, i kam thënë që për sa kohë kjo është rruga e duhur, por askush nuk ka bërë gjë, por s’e di pse s’është bërë. Unë them se kjo është rruga e duhur, të shikojmë që britanikët të jenë më aktiv dhe nuk do kujtohet vetëm kur të ketë ngjarje televizive. Shpresoj që do kemi dhe një këmbim vizitash, nuk ka ndodhur asnjëherë që një kryeministër britanik të vijë këtu”, tha Rama.

 

Të fundit