Flash News

Ditari i Maxhorancës

Sulmi në Top Channel, Rama: Media nuk ka qenë kurrë më e lirë se sot

Sulmi në Top Channel, Rama: Media nuk ka qenë kurrë më e

Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar në një lidhje live në emisonin e Grida Dumës në televizionin Top Channel. I pyetur për atentatin e mbrëmjes së djeshme ku mbeti i vrarë një punonjës sigurie i kësaj mediaje, Rama u shpreh se mediat sot janë më të lira se kurrë.

"Motivet e drejtpërdrejta të këtij misnioni kriminal nuk i dimë Por fakti që në breshëri plumbash mbi një insticutni kombëtar si Top channel e bën këtë version të lidhur me një media, me një institucin kombëtar të lirisë së shprehjes në tërësi."

"Ne nuk i dimë motivet ekzakte edhe pse policia i është afruar autorëve, por ende nuk ka rezultat konkret qoftë në aspektin e kapjes së tyre apo motiveve. Nuk ka shanc të mbetet pa u përcaktuar motivi."

"Unë po mundohem të shpjegohem përtej një shpjegimi të thatë që mund të jap këtë moment, pasi policia po punon në kapjen e autorëvë."

"Liria e medias në Shqipri nuk ka qenë kurrë si sot në aspektin pozitiv. Kurrë më parë si sot media nuk ka pasur lirinë të thotë çfarë të dojë, të shprehë çdo këndvështrim. Madje në një aspekt të abuzoj me lirinë e saj në të shprehur. Kam parasysh industrinë mediatike në Shqipëri, që sot është në fushë të lirë në çdo pikëpamje."

"Nëse do shohim shifrat, rendi nuk ka qenë asnjëherë më mirë sesa sot në aspektin e akteve me pasojë vrasjen apo plagosjen. Ka vend për përmirësim. Sigurisht që ka shumë vend për të përmirësuar, por ama thënë këto, as unë dhe askush nuk mohoj se këto lloj ngjarjesh kanë një mënyrë dhe një shfaqje të agresivitetit që i bën shumë të bujshme dhe të zhurmshme dhe shqetësuese.", u shpreh kryeministri Edi Rama.

 

Të fundit