Flash News

Ditari i Maxhorancës

Po kurohej në Turqi, Covid-19 i merr jetën ish-deputetit socialist

Po kurohej në Turqi, Covid-19 i merr jetën ish-deputetit socialist
Foto Ilustruese/ Politikani Marko Bello

Ndërron jetë në moshën 59 vjeçare, ish deputeti dhe ish ministri nga radhët e Partisë Socialiste, Marko Bello.

Politikani ndërroi jetë në mesnatë, në një spital në Turqi, teksa po kurohej pasi infektimit me Covid-19.

Lajmin e trishtë e konfirmon dhe socialisti Namik Dokle, i cili përmes një mesazhi të ndjerë shpreh ngushëllimet për mikun dhe kolegun e tij.

“Sa i trishte! Sa i pabesueshem ky lajm i mesnates per vdekjen e mikut, kolegut, Marko Bello. Pa i mbushur ende te gjashtedhjetat, na e mori covidcolera! C’behet keshtu? Po na behet fejsbuku varreze!!! Lamtumire, i dashur Marko! Nuk do ta harroj kurre buzeqeshjen tende te pandare, shakane tende mbushur me miresi...”, shkruan Dokle.

Marko Bello, lindi më 12 shtator të vitit 1961 dhe ishte deputet i Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë për tre mandate, nga viti 2001-2013. Bello po ashtu ka mbajtur postin e ministrit për Integrimin Evropian dhe ministër Shteti për Koordinimin Qeveritar.

Në periudhën 1997-2000, Marko Bello ka shërbyer si ambasador i Shqipërisë në Rumani dhe më pas zv/ministër i Mbrojtjes.

Marko Bello ishte dhe një nga anëtarët themelues të Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë.

Ditari politik

Të fundit