Flash News

Ditari i Maxhorancës

Propozimi për ciklin menstrual, Braçe insiston sërish: Nuk është përkëdhelje, por kujdes!

Propozimi për ciklin menstrual, Braçe insiston sërish: Nuk

Deputeti socialist, ish-zv.kryeministri Erion Braçe ka insistuar sërish në lidhje me propozimin që periudha e ciklit menstrual për gratë dhe vajzat të njihet si sëmundje dhe të paguhet nga buxheti i shtetit.

Në një reagim në rrjetet sociale, sipas deputetit ‘disa ditë leje’ nuk është përkëdheli,por kujdes dhe dinjitet sidomos për gratë e vajzat që bëjnë punë të vështira.

Reagimi:  

DOKTORESHA!
PROPOZIMI IM PER GRATE E VAJZAT ESHTE CESHTJE
MIREQENIE, KUJDESI, DINJITETI!
(Po te doni edhe produktiviteti ne pune apo ne shkolle)
NUK ESHTE PERKEDHELJE!

Thene kete, duke ju degjuar me shume respekt,
dua te sqaroj:
Nuk kam thene kurre qe cikli menstrual eshte vdekjeprures tek grate e vajzat, jo!
Ama shqetesim shendetesor-i madh ne vajza e gra te ndryshe, eshte; behet edhe social, edhe shoqeror.
Nje pyetje kam;
A mundet qe nje vajze 17, 18, 19, 20, 21, 25 vjec apo me shume, ne diten akute te ciklit te rrije 8, 9, 10 ore ulur ne nje fasoneri, mbi nje makine qepese tekstilesh, kepucesh, cantash etj? Po ne nje sportel banke? Po ne nje furre buke? Kudo?
Po nje vajze 16, 17 vjec por edhe me shume, a mund te rrije 5-6 ore e me shume ulur ne nje banke klase te degjoje, mbaje shenime, zgjidhe e pergjigjet ne diten akute te ciklit, madje dhe e papergatitur per kete?
Si thoni?!
Shikoni, keto historite “hajde, boll u perkedhele, meso, puno se ske gje, ec aty”, ndodhin mo, ndodhin, nuk e diskutoj;
Por e kemi mundesine ti trajtojme vajzat e grate ndryshe!

Të fundit