Flash News

Ditari i Maxhorancës

Qeveria e zhytur në korrupsion, Rama: Flamuri i Shqipërisë do të ngulet në oborrin e BE-së

Qeveria e zhytur në korrupsion, Rama: Flamuri i Shqipërisë do

Kjo nuk është hera e parë që kryeministri Edi Rama pranon se korrupsioni është një fenomen prezent dhe shqetësues në Shqipëri. Disa javë më parë ai tha se Shqipëria vijon të ketë korrupsion.

Edhe pse me një qeveri të zhytur nga të korruptuarit, të burgosur e nën akuzë, Rama deklaroi sot nga foltorja e Kuvendit se flamuri i Shqipërisë do të ngulet në oborrin e BE-së.

Kryeministri harron se BE-ja ia ka bërë të qarta se qeveria duhet t’i shkojë deri në fund zbatimit të reformave.

“Kundërvënia jonë me vizion, reforma dhe heqjen dorë nga kontrolli politik i drejtësisë ka nisur ta zmbrapsë korrupsionin pot nuk e ka mundur, dhe është fenomen shqetësues. Ndaj sot vijmë në parlament me këtë nisëm. Kjo forcë politike në qeveri jo vetëm që nuk ika lodhje me pushtetin, por ka një fuqi të brendshme për ndryshimin e vendit, dhe e bën të jetë opozita serioze e vetvetes.

Të dytën e kam për deputetët jashtë PS, thirrja ime është votojeni sot dhe po nuk e gjetët këtë forcë, mos e botojeni nesër… Sa herë që u kam thënë në këtë sallë kthejuni memories… jo se jam më i zgjuar dhe i zoti se ju, por sepse ju s’keni dashur ta mësoni se vendimmarrjet me shikimin deri te hunda jote, rrugën e shkurtër e bëjnë pafundësisht të gjatë, ndaj ne jemi këtu e ju atje, shëndet me mend në kokë uroj se keni ende shumë për të parë. Flamuri i Shqipërisë do jetë gati të ngulet në oborrin e BE, në Bruksel”, tha Rama mes të tjerash.

Të fundit