Flash News

Ditari i Maxhorancës

“Ka ngrënë dru, por u zgjua”, a thumboi Rama sërish Lelin duke marrë shembull Himarën

“Ka ngrënë dru, por u zgjua”, a thumboi Rama sërish

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë sot në Forumin për Menaxhimin e Integruar të Mbetjeve, ku i pranishëm ishte edhe ambasadori gjerman në Tiranë Peter Zingraf. Rama do të zhvillojë edhe një takime kryebashkiakët e vendit lidhur me situatën e pastërtisë në Shqipëri.

Në fjalën e tij, teksa bëri një analizë të shkurtër të situatës së mbetjeve në vend, Rama nuk kurseu as thumbat. Këtë herë në ‘shënjestër’ ishte kryebashkiaku i Himarës Jorgo Goro, të cilin Rama e vlerësoi për punën teksa tha se ka marrë mësim nga ‘druri që ka ngrënë publikisht.

Kryeministri tha se ja ka vlejtur zgjimi i Goros për ta kthyer Himarës në një pasqyrë.

“Dua të përmend Himarën, nuk e shoh kryetarin e bashkisë së Himarës, ka rëndësi se dua të përmend si histori suksesi dhe nuk do të çuditesha fare të mos ishte këtu sepse ka qenë gjithmonë prezent kur ka ngrënë dru publikisht, por shembulli i Himarës është një shembull i jashtëzakonshëm. I një zgjimi të befasishëm nga gjumi i kryetarit të bashkisë dhe i një pune që është pasqyrë për t’u marrë shembull nga të gjithë tanimë që tregon se sa e rëndësishme është kjo marrëdhënie dhe që secili të bëjë punën e vet”, tha Rama.

Ndër kryebashkiakët të cilin Rama në takimin e fundit, dhe jo vetëm, e kritikoi është kryebashkiaku i Vlorës Dritan Leli. Rama u shpreh se Vloraka një kryebashkiak që fle gjumë. Kritikat nuk i kurseu as për Veliaj dhe kryebashkiaken e Durrësit Emirjana Sako duke vlerësuar se kanë më shumë punë për të bërë me menaxhimin e mbetjeve.

Të fundit