Flash News

Ditari i Maxhorancës

Rama pranon ndikimin rus në Serbi: Është i vetmi problem për Ballkanin

Rama pranon ndikimin rus në Serbi: Është i vetmi problem për

Kryministri Edi Rama ka pranuar ndikimin e Rusisë mbi Serbinë, kur edhe kjo e fundit ka refuzuar vazhdimisht të vendosë sanksione ndaj Moskës.

Nga Londra, i pyetur për nismën e “Ballkanit të Hapur”, Rama tha se i vetmi problem është ndikimi rus në Serbi. Ai pohoi se Beogradi duhet të qëndrojë krah vendeve të tjera ballkanike që janë të distancuara nga politika e Vladimir Putinit.

“Është pjesë e nje procesi nismash dhe hapash, transformimi të tërë që po përjeton Ballkani. Nuk duhet ta harrojmë kurrë se jemi në pozitën më të mirë, me të gjitha problemet. Shqiptarët janë në pozitën më të mire që kanë qenë ndonjeherë. Marrëdheniet në Ballkan nuk kanë qenë kurrë më mirë.

Ka barrikada, ka ca njerëz,ka deklarata nxitëse. Gjithcka po ecën në drejtimin e duhur. I vetmi problem që nuk duhet nënvlerësuar është ndikimi rus. Ndaj na duhet ta majmë Serbinë nga ana jonë, të forcojmë marrëdhëniet me të”, tha Rama.

I pyetur muaj më parë për qëndrimin e Serbisë ndaj Rusisë, Rama i doli në mbrojtje presidentit Vuçiç duke thënëse për shkak të lidhjeve të veçanta, Beogradi duhet të mirëkuptohej.

“Duhet të kuptoni se Serbia është në një pozicion shumë të ndryshëm nga shumë të tjera, për shkak të historisë së saj, për shkak të lidhjeve të veçanta me Rusinë. Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të mbajtur kërcënimin e mundshëm jashtë Ballkanit. Prandaj, nuk duhet të ushtrohet më presion ndaj Serbisë për të vendosur sanksione ndaj Rusisë. Sanksione të tilla nuk janë të mundshme, sepse pa Rusinë Serbia nuk mund të mbijetojë”, tha ai.

Të fundit