Ditari i Maxhorancës

Rama takim me Di Maio-n: Mirënjohje Italisë mike, është pranë nesh për të siguruar vaksinën për COVID

Rama takim me Di Maio-n: Mirënjohje Italisë mike, është
Në foto: Kryeministri Edi Rama dhe Ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një konferencë të përbashkët me ministrin italian të Punëve të Jashtme, Luigi Di Maio, në të cilën shprehu mirënjohjen për mbështetjen e Italisë gjatë perjudhës së tërmetit.

Po ashtu, Rama falenderoi vendin fqinj për mbështetjen në rrugëtimin e Shqipërisë drejt BE-së, por edhe ndaj armikut të padukshëm siç është COVID-19.

“Italia është pranë Shqipërisë në momentet më të vështira si dhe në këtë moment për të siguruar vaksinën anti-Covid”, tha Rama.

“Nuk mundem që bashkë me falënderimin të mos shpreh mirënjohjen për Italinë mike dhe qeverinë italiane dhe në mënyrë të veçantë për trupat fantastike të Mbrojtjes Civile, të cilat reaguan në mënyrë të rrufeshme u gjendën brenda shumë pak kohe në zonën e fatkeqësisë duke sjellë shpresë dhe duke shpëtuar jetë.

Falënderime dhe mirënjohje për përfshirje të drejtpërdrejtë të mikut tonë Luggi Di Mare dhe kryeministrit për mbështetjen e jashtëzakonshme në Bruksel, ku Italia ishte jo vetëm me fjalë por dhe me vepra në krye të radhës, të vendeve mike. Sot ndajmë së bashku dhe eksperiencën që po ndan e gjithë bota, eksperiencën e jashtëzakonshme të përballjes me armikun e padukshëm.

Dëshiroj që ta falënderoj ministrin edhe për gatishmërinë për të qenë krejtësisht i hapur dhe i gatshëm në funksion të sigurimit të vaksinës, për të cilën e gjithë bota është vënë në lëvizje, në mënyrë që vendet e rajonit mos të mbeten pas. Në radhë të parë për garantimin e vaksinës për personelin mjekësor dhe më pas për mësuesit e forcat e policisë, dhe më pas për të gjithë popullin

Siç e kam thënë edhe më parë, Italia falë lidhjes që ka me Shqipërinë është pranë nesh, siç është dhe BE pranë Ballkanit Perëndimor. Sot kemi folur me ministrin për temën e bashkëpunimit. 10 vjet si sot është nënshkruar partneriteti strategjik Shqipëri-Itali.

Ne duam të nxisim dialogun në fokusin e temave të bashkëpunimit mes dy vendeve mbi planin e investimeve për Ballkanin, transport dhe infrastrukturë dhe energji e digjitalizim. Italia ka vullnetin për të qenë pranë nesh. Herët ose vonë ne do të përcaktojmë partnerët strategjik në këtë rrugë.

E fundit, por jo nga rëndësia, dua ta falënderojë ministrin personalisht, është i angazhuar jo thjesht politikisht por edhe personalisht për të qenë avokat i shkëlqyer i integrimit në BE të Shqipërisë.”, tha Rama.

Ditari politik

Të fundit