Flash News

Ditari i Maxhorancës

Rama takon sot ambasadorët, kërkon t’i bindë për amnistinë fiskale. Pse është e shumëkritikuar kjo nismë

Rama takon sot ambasadorët, kërkon t’i bindë për

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot me ambasadorët e akredituar në vendin tonë. Në fokus të bisedës pritet të jetë projektligji i shumëkritikuar i qeverisë për amnistinë fiskale.

Rama është i vendosur ta çojë deri në fund këtë nismë dhe për këtë dëshiron të bindë ndërkombëtarëve. Amnistia fiskale parashikon deklarimin e të ardhurave të përfituara “në të zezë”, pa u ndëshkuar, duke u u falur detyrimet e prapambetura.

Ekspertë të fushës, opozita, dhomat e biznesit si dhe vetë BE kanë shprehur rezerva, duke argumentuar se krijohen hapësira për legalizimin e parave nga aktivitete të jashtëligjshme.

Por Rama duket se nuk do të tërhiqet. Në prononcimin e fundit për gazetarët, ai tha se asgjë nuk e ndal këtë qeveri për të legalizuar paratë e shqiptarëve.

Më parë, kryeministri Edi Rama ka thënë se kritikat e ndërkombëtarëve për këtë projektligj nuk janë të sinqerta, sepse sipas tij, këto vende kanë bërë të njëjtën gjë në kohë të ndryshme.

Kujtojmë se takimi i fundit e Ramës me ambasadorët ka qenë në dhjetor të vitit të kaluar.

 

Të fundit