Flash News

Ditari i Maxhorancës

Rama thumbon BE-në nga Brukseli: Do vazhdojmë me shpresën se do të anëtarësohemi shekullin tjetër

Rama thumbon BE-në nga Brukseli: Do vazhdojmë me shpresën se do

Bashkimi Evropian it ha sërish ‘jo’ çeljes së negociatave për Tiranën dhe Shkupin. Nga Brukseli kryeministri Edi Rama nuk i ndali ironitë me BE-në, teksa shprehu keqardhje për vendimin e unionit.

Rama iu drejtua zyrtarëve të lartë të BE-së duke i thënë se pavarësisht faktit se Shqipëria ndodhet në Evropë, po trajtohet si ‘një mik në shtëpi të ndarë’. Kryeministri nuk i kurseu as thumbat për unionin, teksa tha se Tirana do të vazhdojë rrugëtimin me shpresën se do të anëtarësohet shekullin tjetër.

“Faleminderit që jeni këtu dhe më lini të shpreh keqardhjen e thellë për BE. Më vjen keq për ta dhe shpresoj se mund t’i ndihmojmë. U përpoqa ti them disa gjëra në takim dhe do të ndaj me ju disa prej tyre sepse nuk dua të marr aq kohë sa u mor në takim. Charles Michel më tha se kemi 3 minuta, por unë i thashë se do shërbenin edhe 30 sekonda po të kishin mbajtur fjalën ndaj 3 minuta s’ishin mjaftueshëm. I thashë se ndihesha mirë dhe keq se isha me ata. Mirë se jemi europianë, por keq se ne nuk mund të jemi këtu si evropianë por si miq në një shtëpi të ndarë. Dhe është diçka vërtet shqetësuese. Ç’të bëjmë?! Kemi shumë për të bërë. Ne kemi bërë dhe bëmë për të mbështetur idenë e Macron. Ne do të vazhdojmë në rrugëtimin tonë drejt anëtarësimit, me shpresën se shekullin tjetër do të jemi anëtarë, dhe do të përballemi me një tjetër Bullgarie, me një Bullgari të tretë”, tha Rama.

Të fundit