Flash News

Ditari i Maxhorancës

Riorganizimi i PS, Balla nga Fieri: Do aplikohet formula e bashkëdrejtimit

Riorganizimi i PS, Balla nga Fieri: Do aplikohet formula e bashkëdrejtimit

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka dhënë detaje mbi garën për zgjedhjet brenda partisë. 

Duke folur nga Fieri , ai tha se zgjedhjet duhet të jenë një proces debati kombëtar dhe në këtë qark do të aplikohet formula e re e bashkëdrejtimit edhe në nivelin e kryetarëve të partisë.

“Në drejtimin e PS në Fier ka qenë kolegu Petro Koçi i cili sipas statutit s’mund të jetë më kryetar partie për shkak se është deputet. Do ketë ndryshime, në Fier do jetë një prej qarqeve që do të aplikohet formula e re e bashkëdrejtimit edhe në nivelin e kryetarëve të partisë. Kjo formulë e re na jep mundësinë që këtu në Fier të aplikojmë mundësinë  që partia të bashkëdrejtohet nga një burrë dhe një grua një vajzë dhe një djalë sepse ky është një model që ka rezultuar i suksesshëm.

Në të gjitha organizatat socialiste ku bashkëveprimi ka funksionuar rezultati ka qenë i mirë. Në Fier ku rezultatet tona janë më të mira do ta aplikojmë dhe në nivelin e kryetarëve të 6 bashkive. Synojmë të kemi një parti gjithmonë edhe më fituese”, tha Balla.

 

Të fundit