Flash News

Ditari i Maxhorancës

Vizita në Londër, Rama për “The Guardian”: Do flas gjuhën e së vërtetës, shqiptarët të veçohen nga "mollët e kalbura"

Vizita në Londër, Rama për “The Guardian”: Do flas

Kryeministri Edi Rama nis sot vizitën e tij disa ditore në Londër, në Britaninë e Madhe. Rama do të takohet me kryeministrin britanik Rishi Sunak, ku në fokus të diskutimeve do të jetë çështja e emigrantëve, krimi si dhe marrëdhënia bilaterale mes dy vendeve.

Për “The Guardian”, Rama ka thënë se në takimin me kryeministrin britanik do të flasë vetëm të vërtetën, duke theksuar se deklaratat nga Britania për emigrantët shqiptarë, ishin një turp.

"Unë do të flas gjuhën e së vërtetës," tha Rama për Guardian. “Ajo që kemi parë dhe dëgjuar në Britaninë e Madhe ka qenë një turp, kjo veçim nga një komunitet dhe shoqërimi i të gjithë shqiptarëve me kriminelë”.

Shpresohet që Rama do të largojë “tensionin” e një takimi që ka të ngjarë të dominohet jo nga bisedat diplomatike, por nga politika reale, në një kohë kur lidhjet anglo-shqiptare janë lënë në hije nga kalimet me anije, trafikimi i qenieve njerëzore dhe krimi i organizuar.

“Çmontimi i stereotipeve do të jetë kyç”, thotë Rama”. Retorika nxitëse që anëtarët e lartë të qeverisë konservatore i janë dhënë pas Brexit-it, jo vetëm që kishte tronditur shumë Shqipërinë, por edhe shqiptarët që i binden ligjit, taksapaguesit – një komunitet që tani mendohet të jetë 150,000 – në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Pohimi i sekretares së Brendshme, Suella Braverman, se brigjet jugore të Anglisë po shënjestroheshin nga emigrantët – shumë të rinj shqiptarë – që synonin të organizonin “një pushtim” kishte qenë veçanërisht shqetësuese.

“Fatkeqësisht ajo që kemi dëgjuar nuk ishte thjesht një lloj lapsusi, gjëra që dolën nga goja si një gabim,” tha Rama. "Është pjesë e një shpirti të tërë që është krejtësisht në një rrugë përplasjeje me frymën e Britanisë së Madhe, Britaninë e Madhe për të cilën kam një respekt të tillë."

Më shumë se kurrë, këmbënguli ai, ishte e rëndësishme që shqiptarët normalë të ndaheshin në mendjet e politikëbërësve dhe zyrtarëve nga "mollët e kalbura" të përfshira në rrjetet kriminale.

“Prej disa kohësh ne kemi punuar dhe luftuar së bashku kundër bandave kriminale që nuk janë ekskluzivisht shqiptare, por ndërkombëtare”, shtoi Rama. “Dhe ne duam ta forcojmë këtë bashkëpunim, por ajo që është kaq shqetësuese është lidhja që shpesh bëhet mes të qenit shqiptar dhe kriminalitetit. Shqiptarët padyshim nuk e kontrollojnë Kanalin. Kjo është absurde.”

Të fundit