Flash News

Ditari i Maxhorancës

Veliaj: Në Tiranë janë përmirësuar trafiku dhe cilësia e ajrit

Veliaj: Në Tiranë janë përmirësuar trafiku dhe 

Në këndvështrimin e kryetarit të bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj trafiku që paralizon kryeqytetin sidomos në ditët me shi, është përmirësuar.

Duke folur në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Veliaj tha se vetëm në kryeqytet janë të regjistruara 180 mijë makina, por duke shtuar edhe numrin e atyre që vijnë nga rrethet shkon në 250 mijë mjete.  

Trafiku është një sfidë e jashtëzakonshme për çdo qytet të madh. Fjala vjen nuk ka trafik në Bari, por ka në Romë dhe Milano. Nuk ka trafik në Këlcyrë dhe në Has por ka në Tiranë. Në Tiranë të regjistruara janë 180 mijë makina dhe ndërkohë bashkë me ato që vijnë nga rrethet janë 250 mijë makina në të njëjtin në të njëjtin qytet me akset që kemi trashëguar që nga koha e Italisë.

 Ajo që më rezulton është që nëse në hyrje të Tiranës në kohën e tek le të themi sheshi “Shqiponja” duheshin 2 ose 3 orë, sot kalohet në pak minuta. Do të thotë që shumë prej ndryshimeve e kanë përmirësuar trafikun”, u shpreh Veliaj.

Kreu i Bashkisë së Tiranës, i cili do të kandidojë në zgjedhjet e 14 Majit edhe për një mandat tjetër, theksoi se edhe cilësia e ajrit është përmirësuar krahasuar nga disa vite më parë.  

Siç ta tregova cilësia e ajrit sot merr vlerësimin ‘Good’. Në disa ditë del edhe ‘shumë mirë’. Ndërkohë që e kemi marrë nëse sot nota mesatare është 7 dhe disa ditë 9 nota mesatare para disa viteve ka qenë 4 ose 5. Domethënë që kemi ngelësa kur vjen puna tek cilësia e ajrit. A mund të bëhet më shumë? Patjetër”, tha Veliaj.

 

 

 

Të fundit