Flash News

Ditari i Opozitës

Aleatët kërkojnë kandidat të përbashkët në zgjedhje/ Berisha: Do ulemi me ta, por PD nuk largohet nga primaret

Aleatët kërkojnë kandidat të përbashkët në

Kryedemokrati Sali Berisha u shpreh se PD nuk do të heqë dorë nga primaret për zgjedhjet vendore, edhe pse do të bashkërendojë emrat me partitë e tjera të opozitës.

Nëse largohemi prej primaraeve nuk jemi PD-ja, tha Berisha në konferencën për mediat. Ai bëri me dije se nesër do të mblidhet Këshilli Kombëtar për të diskutuar për primaret.

Kujtojmë që aleatët e PD-së kanë kërkuar që në zgjedhjet vendore, opozita të dalë me një kandidat të përbashkët. Ndërkohë kryetari i PL-së, Ilir Meta u shpreh se$ ka problem të votojë një kandidat të PD.

“Çështja që ngrini është e drejtë. Ne do ulemi me aleatët, do ulemi me PL dhe aleatët e tjerë dhe do bashkërendojmë, do bëjmë gjithçka që të arrijmë maksimumin e konsensusit.

Problemi i vetëm është se ne, nga primaret nuk mund kurrsesi të largohemi. Atë që sollëm ne, sollëm primaret. Nëse largohemi prej tyre, nuk jemi më vetja jonë.

Ndaj dhe nesër mblidhet Këshilli Kombëtar për të diskutuar për primaret që do zhvillohen, janë mendime të ndryshme, por cilido mendim të mbizotëroj, nuk mund t’u them se nuk e di, por asnjë prej tyre nuk e vë në diskutim primaret”, tha Berisha.

Të fundit