Flash News

Ditari i Opozitës

Bardhi: Nuk ka asnjë ndërhyrje të SHBA-ve në çështjen e vulës së PD

Bardhi: Nuk ka asnjë ndërhyrje të SHBA-ve në

Gazetari Arian Çani ka deklaruar se ish-kryedemokrati Lulzim Basha, pasi Gjykata e Apelit i dha vulën Berishës, ka shkuar në Ambasadën e SHBA-ve,

I ftuar në Euronews Albania, Çani tha se kanë dalë informacione sikur Ambasada e SHBA-ve e ka këshilluar Bashën të bëjë rekurs në Gjykatën e Lartë për humbjen e vulës.

Ndërsa kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, Gazment Bardhi, tha se kjo është një gënjeshtër dhe se Basha bën shumë gabim që flet në emër të Ambasadës së SHBA-ve.

Bardhi: Basha bën një takim shumë të madh që nën tavolinë flet në emër të SHBA-ve. Nuk ka asnjë ndërhyrje të SHBA-ve në çështjen e vulës së PD. Kanë qenë tërësisht neutral. Unë shpreh qëndrimet e mia. Për mua po është po, jo është jo. Jam përpjekur që të bëj një informim paraprakisht.

E kam vlerësuar dhe e vlerësoj marrëdhënien strategjike me SHBA. Nuk kam komentuar kurrë deklaratat e asnjë ambasade të huaj. Nuk e kam shpallur ndonjëherë veten s ii dërguar i Presidentit Biden në Shqipëri, apo përralla të kësaj antyre që do vijnë anijet anglo-amerikane dhe do sulmojnë godinën ku është Berisha.

 

 

Të fundit