Flash News

Ditari i Opozitës

Bardhi takon drejtorin e Institutit Demokratik Amerikan: Vendosmëri për luftën reale kundër korrupsionit

Bardhi takon drejtorin e Institutit Demokratik Amerikan: Vendosmëri

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike Gazment Bardhi është takuar sot me Drejtorin për Europën të Institutit Demokratik Amerikan NDI, Robert Benjamin.

Bardhi shprehet se e ka informuar për zhvillimet politike në vend dhe tentativën antidemokratike të Edi Ramës për asgjesimin e opozitës.

Për Gazment Bardhin “Shqipëria si vend anëtar i NATO-s, duhet ti qëndrojë standarteve të një vendi demokratik dhe të punojë me vendosmëri për t’u bërë pjesë e Bashkimit Europian”.

Postimi i plotë i Gazment Bardhit:

Kënaqësi që sëbashku me kolegen Jorida Tabaku të takonim Drejtorin për Europën Qendrore dhe Lindore të Institutit Demokratik Amerikan NDI, z. Robert Benjamin.

Roli që NDI ka lujtur në vendin tonë ka qenë një ndihmesë e madhe për të rritur praktikat e mira parlamentare, llogaridhënien dhe transparancën në veprimtarinë e Kuvendit. 

E informova për zhvillimet politike në vend, pengesat që Edi Rama po i bën realizimit në kohë të Reformës Zgjedhore, tentativës antidemokratike për asgjesimin e opozitës, si dhe praktikave korruptive që kanë shoqëruar në këto 11 vjet qeverisjen e Edi Ramës.

I shpreha vendosmërinë e opozitës për luftë reale kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, si e vetmja mundësi për të rikthyer qeverisjen në dobi të interesit të qytetarëve.

Shqipëria si vend anëtar i NATO-s, duhet ti qëndrojë standarteve të një vendi demokratik dhe të punojë me vendosmëri për t’u bërë pjesë e Bashkimit Europian.

Mbështeja e SHBA-së në këtë drejtim ka qenë dhe vijon të jetë gjithmonë e mirëpritur, si partneri ynë strategjik dhe që dështion ta shoh Shqipërinë vend anëtar në BE.

Të fundit