Ditari i Opozitës

Basha me bizneset: Rama premtoi ulje taksash, por mori 3.2 miliard euro më shumë

Basha me bizneset: Rama premtoi ulje taksash, por mori 3.2 miliard euro

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një bashkëbisedim me një biznes të madh në zonën e autostradës, ku u shpreh se ekonomia e vendit është e falimentuar.

Basha tha se plani i PD synon të mbështesë bizneset, ndryshe nga Rama, që sipas tij premtoi ulje taksash, por mori 3.2 miliard euro më shumë nga qytetarët.

 “Nesër ju do të jeni aleatët tanë për të krijuar vendet e punës.  Sot taksa 15% është një gjobë që paguan biznesi i ndershëm. Shqipëria, një spital i madh, ekonomia e falimentuar. Plani ynë me 5 pika, parashikonte garanci sovrane për bizneset e mëdha. Nuk krahasohemi me asnjë vend të Ballkanit për paketat e ndihmës. Plani ynë qeverisës, trajtim i problemeve afatgjata.

Krizën nuk na e solli pandemia. Shqiptarët paguan 3.2 miliard euro nga taksat e rritura. Premtoi ulje taksash dhe mori 3.2 miliard euro më shumë nga qytetarët. Rama nuk ka mbajtur asnjë premtim as për qytetarët, as për sipërmarrjen. Plani ynë, angazhime konkrete, jo premtime boshe. Plani synon të ndihmojë të gjithë qytetarët”,tha Basha.

Ditari politik

Të fundit