Ditari i Opozitës

Basha nënshkruan marrëveshje me PAA, ‘ultimatumi’ që i vendosi Agron Duka; Mediu prezanton 36 kandidatët

Basha nënshkruan marrëveshje me PAA, ‘ultimatumi’ që

Kreu i Partia Demokratike dhe i opozitës së bashkuar, Lulzim Basha nënshkruan marrëveshjen e parë me aleatin e saj, Partinë Agrare Ambientaliste të kryesuar nga Agron Duka, lidhur me zgjedhjet e 25 prillit.

Sipas kësaj marrëveshjeje, Duka është dakordësuar që të renditet në tre vendet e para të listës së koalicionit në qarkun e Durrësit, duke garantuar kështu një vend të sigurt në Parlament.

Po ashtu, mësohet se PAA do të garojë me kandidatë edhe në 11 qarqet e tjera, por jo me renditje si në Durrës.

Kujtojmë se më herët, Duka në një prononcim për report tv, i vendosi kusht Bashës se nëse nuk i siguron një vend dinjitoz në listën e kandidatëve për qarkun e  Durrësit, do të dalë në koalicion më vete.

Ndërkohë, Partia Republikane me në krye Fatmir Mediun ka prezantuar 36 kandidatët për zgjedhjet e 25 prillit. 

Gjatë aktivitetit të organizuar nga PR, Mediu tha se marrëdhënia në koalicion duhet të jetë reciproke dhe cdo parti duhet të vlerësohet në bazë të peshës. 

Të fundit