Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha: ‘2 Prilli’ është kushtrim për të rrëzuar regjimin Rama, të ecim drejt zgjedhjeve të lira

Berisha: ‘2 Prilli’ është kushtrim për të

Lideri i opozitës Sali Berisha ka folur sot nga ceremonia përkujtimore e mbajtur në Shkodër për martirët e rënë më 2 prill 1991.

Në një lidhje direkte gjatë ceremonisë, Berisha e krahasoi Shkodrën e komunizmit me Shkodrën që kemi sot, duke risjellë në vëmendje rrëmbimin e pushtetit vendor nga Rama, përmes forcës së bandave të Bajrave dhe Gjokajve.

Berisha tha se Rama ka marrë sot në dorë të gjitha pushtetet njësoj si Ramiz Alia. Lideri i opozitë e vlerësoi 2 Prillin si ditën e kushtrimit për të rrëzuar këtë regjim.

Berisha: Sot, pas 33 vitesh, ne nderojmë dhe do nderojmë përjetë veprën e martirëve të 2 prillit Por duhet të jemi realistë, ne këtë vit, për herë të parë nga ajo datë, i nderojmë me kokën e ulur. Sepse përsëri në maj të vitit që shkoi, pasardhësit e bllokmenëve hoxhistë, Edi Rama dhe suita e tij i rrëmbyen Shkodrës votën dhe fitoren.

Por kësaj radhe nuk ishin falangat e Sigurimit të Shtetit, por ishin falangat e krimit më të egër, më të urryer të Shkodrës dhe Shqipërisë.

Edi Rama, siç përdori Ramiz Alia policinë politike në vitin 1991, përdori famëzinjtë Bajrat, Gjokat dhe vrasës të tjerë serialë për të mposhtur dhe dhunuar vullnetin e qytetarëve të Shkodrës, që nuk i mposhti kurrë asnjë diktaturë, asnjë pushtim.

Në këtë kontekst, ne jemi pafundësisht të detyruar ndaj idealeve dhe sakrificave të martirëve të 2 prillit.

Të dashur miq, sot Edi Rama ka në duart e tij të zeza pushtet të paktën 10 përqind më shumë se ç’kishte Ramiz Alia në vitin 1991. Ai sot kontrollon të gjitha pushtetet.

Edi Rama nuk ka një polici sekrete siç kishte Ramiz Alia, por ka një aleancë të tmerrshme me krimin e organizuar në Shkodër dhe mbarë vendin, me të cilën tmerron qytetarët e lirë dhe i kontrollon ata.

Edi Rama, njësoj si Ramiz Alia, bën përpjekje të mëdha për të zhdukur opozitën.

Edi Rama është sot përfaqësues i një regjimi që ka boshatisur Shqipërinë më shumë se çdo regjim tjetër në tërë historinë e saj.

Që ka boshatisur Shkodrën më shumë se çdo regjim tjetër në tërë hsitorinë e saj.

Ndaj dhe kjo ditë e sakrificës sublime, e martirizimit të Arben Brocit, Bujar Bishanakut, Nazmir Kryeziut dhe Besmir Cekës, është ditë kushtrimi, është ditë thirrje për çdo demokrate dhe demokrat, për të garantuar votën e lirë të shqiptarëve.

Për të rrëzuar këtë regjim dhe të ecur drejt zgjedhjeve të lira dhe të ndershme me një qeveri teknike. Edhe njëherë, nderim përjetë veprës, sakrificës së pavdekshme të martirëve të 2 prillit. Nderimin më të madh familjeve të tyre, Shkodrës, Rozafës së lirisë së shqiptarëve.

 

Të fundit