Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha: BE zbarkon në Tiranë për t’i dhënë fund ‘Ballkanit të Hapur’. Ç’thotë për protestën

Berisha: BE zbarkon në Tiranë për t’i dhënë fund

Në konferencën e përjavëshme për mediat, kryedemokrati Sali Berisha tha se në protestën e 6 dhjetorit do të shprehet mbështetja e vlerave evropiane, ndërsa theksoi se shkelja e tyre i ka detyruar shqiptarët të lënë vendin. Ai iu bëri thirrje nxënësve, studentëve dhe qytetarëve t’i bashkohen protestës në Tiranë.

“Pikërisht është dhunimi i këtyre vlerave, absolutisht faktori më themelor i shndërrimit të shqiptarëve për herë të dytë në 30 vite në boat-people. Në njerëzit e gomoneve. Ju besoj se i patë statistikat e djeshme të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.  Shqiptarët tejkalonin me distancës sirianët dhe afganët.

Është një rast për të shprehur me dinjiteti, me civilitet, zërin tuaj, para lidershipit të BE. Është e martë, është ditë pune, ora 12, por sakrifica ia vlen. Unë kam besim se do jenë të pranishëm.

Ftoj nxënësit e shkollave që atë ditë t’ia kushtojnë të ardhmes së tyre evropiane, ftoj studentët e tyre nga mbarë vendi, të mblidhen në Tiranë. Është një rast unik, i papërsëritshëm, që ne të shprehim mbështetjen tonë të fuqishme për vlerat evropiane. Janë kaq në rrezik në Shqipëri”, tha Berisha.

Ky i fundit u shpreh se BE vjen në Tiranë për t’i dhënë fund “Ballkanit të Hapur”. Një ditë më parë Parlamenti Europian u shpreh se kishte rezerva të forta për këtë nismë dhe se binte në kundërshtim me parimet e BE-së, pasi mungon gjithëpërfshirja e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Lideri i demokratëve përsëriti akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama se po bën avokatin e Rusisë së vogël. Sipas tij, BE do t’i japë përgjigje vasalitetit të Ramës ndaj Beogradit.

“Për t’i dhënë projektit përçarës në Ballkan, zbarkon këtu lidershipi i Europës me flamurin e Procesit të Berlinit. Vijnë këtu 6 vende të Ballkanit Perëndimor, pra në njëfarë mënyre për të varrorus projektin serbo-rus të Ballkanit të Hapur, kaq shumë të reklamuar nga vasali i Vuçiçit dhe indirekt i Putinit.

Edi Rama, prej muajsh po bën në çdo samit, të Rusisë së vogël. Historikisht Serbia është vlerësuar dhe konsideruar si Rusia e vogël. Por kurrë ndonjëherë në histori, Serbia nuk ka dëshmuar më shumë se sot, se është një Rusi e vogël në Ballkan, duke mos respektuar sanksionet e vendosura nga BE dhe NATO ndaj Rusisë.

Duke u shndërruar kështu në një prapavijë të rrezikshme për Ballkanin të Rusisë së Putinit. Edi Rama ka bërë haptaz avokatinë e Rusisë së vogël. Ka justifikuar, ka kërkuar që të tjerë ta mirëkuptojnë se pse Serbia nuk mund të respektojë sanksionet. De facto ka respektuar politikën e Putinit ndaj Serbisë.

Ndaj me këtë rast, me samitin e BE në Tiranë, merr një përgjigje fatale vasaliteti i tij ndaj Beogradit, indirekt ndaj Rusisë. Mbështetja që ai i bën hegjemonisë serbe dhe ndikimit rus në Ballkan”, u shpreh Berisha.

Të fundit