Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha dënon sulmet ndaj medias në Veri të Kosovës: Filmuan kriminelët e lidhur me Vuçiç

Berisha dënon sulmet ndaj medias në Veri të Kosovës: Filmuan

Kreu i PD, Sali Berisha ka dënuar sulmet ndaj mediave shqiptare gjatë tensioneve në Veri të Kosovës.

Në një reagim në Facebook, Berisha shkruan se media u bë objekt sulmesh nga protestuesit serbë pasi me filmimet e tyre bënë të mundur identifikimin e anëtarëve të bandës famëkeqe të Belivukut, kriminelët e lidhur me Alksandër Vuçiç.

Berisha ka kërkuar nga policia e Kosovës dhe forcave të KFOR-it të garantojnë jetën dhe veprimtarinë e gazetarëve në veriun e Kosovës.

Postimi i plotë:

Bandit serb godasin mediat në veri të Kosovës.

Të dashur miq, pas ushtarëve të KFOR-it, objekt sulmesh kryesor këto ditë kanë qenë gazetarët, kameramanët dhe automjetet e ekipeve të mediave të Kosovës, Shqipërisë dhe vendeve të tjera që përmbushnin detyrën e tyre të informimit.

Ato u sulmuan, goditën dhe u keqtrajtuan sepse me raportimet dhe filmimet e tyre paraqitën sulmet kriminale të këtyre bandave kundër policisë së Kosovës dhe ushtarëve të KFOR-it. Përveç kësaj, filmimet e tyre bënë të mundur identifikimin në këto sulme, anëtarët e bandës famëkeqe të Belivukut, kriminelit të lidhur me Alksandër Vuçiç, banda e të cilit vriste dhe bluante njerëz në brigjet e Danubit. Këta banditë kanë përdorur kundër gazetarëve dhe ekipeve të mediave dhe automjeteve të tyre, gurë, shkopinjë dhe eksplozivë.

Dënoj me ashpërsinë më të madhe sulmet kriminale dhe banditeske nga banditë serb lokal dhe të ardhur nga Beogradi, ndaj gazetarëve dhe ekipeve të mediave në veri të Kosovës dhe ju bëjë thirrje policisë së Kosovës dhe forcave të KFOR-it të garantojnë jetën dhe veprimtarinë e gazetarëve në veriun e Kosovës.

Të fundit