Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha: Pranimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO, rëndësi e madhe strategjike

Berisha: Pranimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO,

Kryetari i PD Sali Berisha ka reaguar me një postim në Facebook, për ftesën që Jens Stoltenberg ika bërë zyrtarisht Finlandës dhe Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO.

Berisha shkruan se anëtarësimi i dy vendeve ka një rëndësi të madhe strategjike, sidomos për gadishullin skandinav duke e bërë atë më të sigurt.

Postimi i Berishës:

Historike! Suedia dhe Finlanda pranohen antare te Natos!

Të dashur miq, sot liderët e vendeve anëtare të Aleancës së Atlantikut të Veriut mblidhen në një Samit vërtetë historik për këtë Aleancë.

Në këtë Samit, pas heqjes së vetos nga ana e Turqisë, Suedia dhe Finlanda pranohen anëtare me të drejta të plota të Aleancës. Anëtarësimi i këtyre dy vendeve në NATO ka rëndësi të madhe strategjike.

Ai e bën gadishullin skandinav dhe vetë Aleancën më të sigurtë se kurrë nga rreziku rus dhe çdo rrezik tjeter. Duke i uruar suksese Samitit dhe këtyre dy vendeve si dhe Aleancës për këtë vendim historik, le të urojmë gjithashtu të dashur miq që NATO, Aleanca më e fuqishme politiko-ushtarake e lirisë të të gjitha kohërave, nën udhëheqjen e SHBA-ve të shndërrohet në Aleancë globale të vendeve të lira për mbrojtjen e paqes, lirisë, demokracisë në botë.

Të fundit