Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha: Protesta e 6 dhjetorit i ka futur tmerrin qeveritarëve, do të rezonojë fuqishëm në Europë

Berisha: Protesta e 6 dhjetorit i ka futur tmerrin qeveritarëve, do të

Kryedemokrati Sali Berisha ka folur për protestën e 6 dhjetorit e thirrur nga opozita, në të njëjtën ditë kur pritet të mbahet edhe samiti i  Be me liderrët e Ballkanit Perëndimor në Tiranë.

Në një takim me krerët e degëve të PD në Tiranë, Berisha thotë se është i bindur se liderët e Be do të kenë mirëkuptim të plotë për një popull që proteston për të njëjtat vlera që i kanë bërë vendet e lira.

Berisha: Ky takim është thirrur me moton, beteja vazhdon. Është një betejë e cila ndalet vetëm në fitoren e PD-së. Rrugë kjo, që kërkon përkushtim, guxim, atdhetari, tipare që ju, mbështetësve tuaj dhe qytetarëve që na mbështesin, nuk mungojnë dhe janë të bindur.

Në Tiranë në datën 6 dhjetor, mblidhen udhëheqësit politikë të të gjitha vendeve të BE-së. U them të gjithë këtyre papagajve të qeverisë, se në Tiranë në datën 6 nuk mblidhen 30 diktatorë, por udhëheqës të vendeve të lira, të zgjedhur me votën e lirë, pa patronazhistë, pa narko euro, pa banda dhe blerje vote si Edi Rama, pra jam i bindur se ata kanë mirëkuptim të plotë për një popull që proteston për të njëjtat vlera që i kanë bërë vendet e tyre të begata dhe qytetarët e tyre të lirë dhe vendet e tyre, demokraci të stabilizuara.

Në këtë kontekst le ti bien sa të duan sirenave të frikës dhe tmerrit që i ka kapur qeveritarët sot, por ajo protestë do të rezonojë fuqishëm në Europë dhe botë, si zëri i qytetarëve që kërkon vlera universale, vlerat demokratike, të jenë ato që duan, të sundojnë përsëri në Shqipëri.

Të fundit