Ditari i Opozitës

Berisha: Rama e shpëtoi Bashën nga 6 vite burg dhe e shndërroi në peng, e përdor kundër opozitës

Berisha: Rama e shpëtoi Bashën nga 6 vite burg dhe e shndërroi

Kreu demokrat Sali Berisha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se përmes një “kurthi” me hetimet ndaj Lulzim Bashës, e ka “shpëtuar” ish kreun e PD nga 6 vite burg.

Berisha tha se Rama i mbylli dosjen dhe e shpëtoi nga burgu, vetëm që të mbante peng Lulzim Bashën.

Me tej Berisha u shpreh se dosja u mbajt deri në ditën e 30 nga një prokuror dhe aii prokuror, ditën e 30-të dha dorëheqjen.

Ditën e 31- kishte skaduar afati për dërgimin e saj në Gjykatë të Lartë.

“Zoti Rama, ndonëse ka çuar dëshmitarë nga Tirana apo Europa, nuk mund të them, me këshilltarin e tij Duçka për të dëshmuar përpara hetuesve të FBI, në Shqipëri Lulzim Basha është hetuar për larje parash.

Sepse Lulzim Bashën e ka denoncuar Nick Muzin. Është Nick Muzin që ka deklaruar në SHBA se 720 mijë dollarët i ka nga PD.

Rama ka marrë këtë deklaratë nga prokuroria e vendit dhe ka filluar hetimin. Hetimi ka zbuluar se 500 mijë nuk kanë asnjë lidhje me financimin e PD-së. Atëherë, prokuroria e ka akuzuar Lulzim Bashën me të drejtë për larje parash. Çdo shumë që zbulohet pa origjinën e saj, automatikisht në ligj kualifikohet larje parash.

Edi Rama përdori presionin e jashtëzakonshëm. Engjëll Agaçi është marrë në mënyrë intensive me mbylljen e dosjes.

Dosja u mbajt deri në ditën e 30 nga një prokuror. Ai prokuror, ditën e 30-të dha dorëheqjen. Ditën e 31- kishte skaduar afati për dërgimin e saj në Gjykatë të Lartë. Ky është kurthi që bëri Edi Rama.

Edi Rama me akuzën për larjen e parave e shpëtoi Lulzim Bashën nga 6 vite burg dhe e shndërroi në një peng të tij që e përdor për çdo gjë kundër opozitës dhe kundër pluralizmit në Shqipëri.", tha Berisha.

 

 

Të fundit