Flash News

Ditari i Opozitës

Denoncon Meta: Qeveria përdor 76 mln euro nga skema e pensioneve për të larë borxhet

Denoncon Meta: Qeveria përdor 76 mln euro nga skema e pensioneve për

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka denoncuar qeverinë Rama se po përdor 76 milionë euro që janë grumbulluar nga skema e pensioneve do të përdoren për të larë borxhet e qeverisë.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Meta shkruan se këto para do të shkojnë përsëri tek PPP-të. 

"76 milionë Euro që janë grumbulluar nga skema e pensioneve do të përdoren për të larë borxhet e qeverisë, e cila dihet që vjedh me inceneratorë fantazëm që nuk ekzistojnë, me rrugët e florinjta që shemben si ajo që ka bllokuar dhe qarkullimin midis Korçës dhe Ersekës, me PPP-të e pafundme shumica e të cilave janë nën hetim dhe me tendera sekretë.

Në vend që këto para, të cilat janë grumbulluar nga skema e pensioneve, të përdoreshin për rritjen e pensioneve dhe për të mbështetur pensionistët për mbulimin e shpenzimeve të tyre më jetike për ushqimet dhe për ilaçet, ato do të shkojnë përsëri tek PPP-të.

Vetëm një Qeveri e papërgjegjshme ndaj kategorive më të vuajtura dhe vulnerabël të shoqërisë, mund të përdorë fondet e pensioneve për të shlyer borxhet e PPP-ve", shkruan Meta në Fb. 

Të fundit