Flash News

Ditari i Opozitës

Dosja “5D”, Këlliçi: Drejtorët e Veliajt me 700 mijë lekë pagë dhe pasuri 3 mln euro

Dosja “5D”, Këlliçi: Drejtorët e Veliajt me 700

Koordinatori politik i PD për Tiranën, Belind Këlliçi, ka ngritur disa pyetje lidhur me korrupsionin me dosjen “5D” në Bashkinë e Tiranës.

I ftuar në “Kafe Shqeto” në Syri TV, Këlliçi tha se si ka mundësi që drejtorët e arrestuar të Veliajt punojnë 8 orë në zyrë me pagë 700 mijë lekë në muaj dhe fitojnë tendera 1,2 apo 3 milionë euro.

Këlliçi tha se zyrtarët punojnë në shtet për të garantuar që lekët t’ia çojnë privatit.

Belind Këlliçi, koordinatori politik i PD për Tiranën,  ka ngritur disa pyetje domethënëse lidhur me tentakulat e korrupsionit që kanë mbështjellë bashkinë e Tiranës, ku pesë drejtorë dhe bashkëpunëtorët më të ngushtë të kryebashkiakut Eriin Veliaj tashmë janë arrestuar për grabitjen e fondeve publike. 

“Si ka mundësi që dikush të shkojë në punën e shtetit, ora 8 - 17:00 apo 9 - 17:00, të paguhet 700 mijë lekë të vjetra, ja po ta bëj dhe qejfin 800 mijë lekë të vjetra dhe ndërkohë të ketë biznese që bëjnë 1 milionë euro?!

Pra, si mund t’i shpenzosh tetë orë të ditës në punën zyrtare të shtetit për t’u paguar 700 euro në muaj dhe ndërkohë gjatë vitit të fitosh 1 milion, 2 milionë, 3 milionë euro me tendera me punë publike?! Si mundet?!

Pra, si mund t’i shpenzosh tetë orë të ditës në punën zyrtare të shtetit për t’u paguar 700 euro në muaj dhe ndërkohë gjatë vitit të fitosh 1 milion, 2 milionë, 3 milionë euro me tendera me punë publike?! Si mundet?!

Logjika është fare e thjeshtë: shkojnë në punën e shtetit për të garantuar që lekët e shtetit t’ia çojnë privatit që kanë hapur vetë, kompanive që kanë hapur vetë. Prandaj u duhet ndikimi në shtet, prandaj u duhet zyra e zyrtarit të shtetit për të shkuar dhe për të futur duart në procedura publike, për t’i marrë lekët dhe çuar në bizneset e veta.

Ky lloj modeli vjedhjeje, për hir të së vërtetës, në Shqipëri dhe në Tiranë nuk është parë kurrë. Kjo është hera e parë që ne hasemi me këtë lloj vjedhjeje. Është e padëgjuar, e pahasur, e paimagjinuar!”, deklaroi Këlliçi.

Të fundit