Flash News

Ditari i Opozitës

Drafti i PS për ish-sigurimsat, Meta: Më argëton nisma e re, përshpejton rënien e lirë të Ramës

Drafti i PS për ish-sigurimsat, Meta: Më argëton nisma e re,

Partia Socialiste do të depozitojë në Kuvend me nisjen e sesionit të ri parlamentar, ndryshime në ligjin e dekriminalizimit për bashkëpunëtorët e ish-sigurimit të shtetit.

Nisma e socialistëve erdhi pasi në një raport përfshihej emri i një politikani me iniciale I. M si bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit, ku dyshohet se bëhet fjalë për ish-presidentin dhe kreun e Partisë së Lirisë, Ilir Meta.

Në një konferencë për mediat, Meta u shpreh se ligji në fjalë është i mirëpritur prej tij, për faktin s kjo do ta ndihmonte kryeministrin Rama të binte më lehtë nga pushteti. Meta tha me ironi se të gjithë e dinë shumë mirë se si përfundojnë ligjet anti-Meta.

“E dini fatin e të gjithë nismave anti-Meta. E dinë të gjithe! Më argëton kjo nismë e re. Për arsye se jo vetëm që e ndihmon dhe përshpejton rënien e lirë të kryeministrit aktual dhe në largim për të ecur edhe më tej drejt fundit të merituar, por shumë të vonuar për arsye të cilat ju i dini shumë mirë. se para një viti ai kontrollonte tërësisht opozitën në vend. Ne do ia japim kënaqësinë që të bëjmë dhe do ia fusim atje ku i shijon më shumë. Ajo që nuk shmang dot, është se ai do të përgjigjet sipas ligjeve që ka bërë vetë. Sipas gjërave që ka berë vetë. Jemi bazuar mbi faktet ku ai është i përfshirë, do i shkojmë deri në fund të gjithave. Këtyre parrudhave; le të vazhdojnë, e dimë. Ka pasur burra të tjerë që bënin edhe si Ismail Qemali”, tha Meta.

Të fundit