Flash News

Ditari i Opozitës

Dështoi në 14 maj, Enkelejd Alibeaj jep dorëheqjen

Dështoi në 14 maj, Enkelejd Alibeaj jep dorëheqjen

Enkelejd Alibeaj njoftoi sot dorëheqjen nga Partia Demokratike, pas shpalljes së rezultateve të zgjedhjeve evndore të 14 majit, ku PD e tij nuk mori dot asnjë bashki.

Alibeaj tha në një deklaratë për shtyp se është vënë në pikëpyetje mbijetesa e partisë, teksa vuri në dukje ngërçet e krijuara më 14 maj. Përpos pozicionit të kryetarit të komanduar, post që ia delegoi Lulzim Basha, Alibeaj ka njoftuar edhe tërheqjen e tij nga kreu i grupit parlamentar.

"Zgjedhjet e 14 Majit, padyshim, patën probleme serioze: presione mbi administratën, përdorim të fortësh, përdorim oligarkësh, sistem elektronik difektoz etj. Por, para së gjithash, ne duhet të shohim nga vetja. Ne duhet të analizojmë me seriozitet efektet e përçarjes së Partisë Demokratike në rezultatin e zgjedhjeve. Ne duhet të vlerësojmë si duhet punën e bërë në terren nga strukturat e partisë, impenjimin e gjithësecilit, kontributin e gjithësecilit, për të kuptuar çfarë shkoi keq dhe çfarë shkoi si duhet.

Në shenjë reflektimi dhe përgjegjshmërie, kam vendosur të largohem nga drejtimi i partisë dhe po ashtu nga pozicioni drejtues në grupin parlamentar.

Partia duhet të riorganizohet në mënyrë kapilare, në bazë të parimeve demokratike, siç e kam theksuar vazhdimisht gjatë fushatës elektorale. Partia duhet të ketë rregulla të reja, parime të reja, për t’u ndarë nga e kaluara berishiste dhe për të ndërtuar një aleancë me potencial për 2025-en. Ne do të duhet të kuptojmë se si t’u flasim jo vetëm demokratëve, por edhe atyre qytetarëve të zhgënjyer nga politika e 30 viteve, të cilët përbëjnë shumicën e heshtur në vend.

Këtë, megjithatë, nuk mund ta bëjë një njeri i vetëm – qoftë ky edhe drejtuesi. Unë po largohem për t’i hapur rrugën një drejtimi kolegjial të partisë, në këtë fazë që hedh themelet për të ardhmen.

Ka qenë një vendim i Kryesisë që vendosi që pozicionin drejtues, ta mbaja deri pas zgjedhjeve vendore. Tashmë që zgjedhjet përfunduan, po largohem nga drejtimi dhe do të vazhdoj të ushtroj detyrën time dhe përgjegjësinë ndaj demokratëve, si nënkryetar dhe pjesë e Kryesisë së Partisë Demokratike. Kam njoftuar mbledhjen e Kryesisë të premten në orën 12.00", deklaroi Alibeaj.

Në zgjedhjet vendore të 14 majit, PD e Alibeajt nuk siguroi dot asnjë mandate në 61 bashkitë e vendit. Në Tiranë, ku kandidoi me Roland Bejkon ky i fundit nuk siguroi vota mjaftueshëm, madje u la pas nga Arlind Qori i ‘Lëvizjes Bashkë’.

Të fundit