Flash News

Ditari i Opozitës

Gazeta "The Australian"/ E dërguara e Uashingtonit përfshihet në politikën shqiptare; me të lindi skepticizmi amerikan

Gazeta "The Australian"/ E dërguara e Uashingtonit

Adam Creighton, Korrespondent  në Uashington 

Ish-presidenti dhe kryeministri i Shqipërisë e ka akuzuar ambasadoren e SHBA-së në Tiranë për ndërhyrjen “më flagrante dhe të pabesueshme” në punët e kombit ballkanik, duke përfshirë presionin ndaj gjyqtarëve, duke minuar mbështetjen për Uashingtonin në anëtarin e NATO-s në një kohë kritike në çështjet e Evropës Lindore.

Sali Berisha, 76 vjeç, lideri i parë post-komunist i Shqipërisë nga viti 1992 deri në 2013, tha se Yuri Kim, e dërguara e SHBA në Tiranë që nga janari 2020, po “po punonte me zell për të ndihmuar qeverinë të shkatërronte opozitën”.

“Ajo është personi që ka bërë më shumë për të dëmtuar reputacionin e SHBA në Shqipëri në 30 vjet. Jam shumë i trishtuar për këtë pasi kam pasur gjithmonë marrëdhënie shumë të mira me SHBA-në, pa asnjë lloj problemi”, tha ai për The Australian.

Zonja Kim, 49 vjeçe, e lindur në Korenë e Jugut, e emëruar nga administrata Trump, pranoi në rrjetet sociale muajin e kaluar se ajo kishte ushtruar presion ndaj gjyqtarëve shqiptarë për të penguar kthimin e zotit Berisha në politikë duke rimarrë kontrollin e Partisë Demokratike të opozitës, të cilën ai e themeloi në vitin 1990.

“Nëse ‘ndërhyrja’ do të thotë të inkurajosh gjyqtarët të bëjnë punën e tyre, atëherë PO,” shkroi ajo në Twitter.

Në shkurt, zonja Kim u kërkoi shqiptarëve të mos votojnë për kandidatët e zotit Berisha në zgjedhjet lokale, një lëvizje që pasoi një sërë thirrjesh gjatë vitit 2021 drejtuar gazetarëve, liderëve të partive opozitare dhe deputetëve që të pushojnë së mbështeturi zotin Berisha.

Në maj të vitit të kaluar, Sekretari i Shtetit Antony Blinken bllokoi zotin Berisha, një ish-aleat i presidentit George W. Bush, të hynte në SHBA, duke pretenduar "korrupsion të rëndësishëm", prova për të cilat SHBA nuk i ka dhënë ende, pavarësisht një sërë kërkesash nga Kongresmeni republikan Lee Zeldin me kërkesë të komunitetit shqiptar të Nju Jorkut.

Ilir Kalemaj, një politolog në Universitetin e Nju Jorkut të Tiranës, tha se akuza e SHBA-së “erdhi nga asgjëja” dhe kishte nxitur “valën e parë të skepticizmit amerikan” mes votuesve të Partisë Demokratike, në një komb tradicionalisht të prirur pozitivisht ndaj SHBA-së.

Një fushatë në Change.org e titulluar "Ambasadorja Yuri Kim, mjaft është mjaft" - duke pretenduar se ajo "intimidonte vazhdimisht" opozitën dhe "kërkonte të ndikonte në procesin gjyqësor" - është shfaqur së fundmi, duke tërhequr më shumë se 6800 nënshkrime.

“Ajo është ambasadorja më politike që SHBA ka pasur ndonjëherë në Shqipëri, ndoshta edhe në Evropë; ajo është e hapur, nuk përdor gjuhë diplomatike, është e njëanshme në favor të Ramës,” tha Kalemaj për The Australian, duke iu referuar kryeministrit socialist Edi Rama.

Departamenti i Shtetit nuk iu përgjigj pretendimeve të zotit Berisha, megjithëse ndihmës sekretarja Karen Dodfried, duke vizituar Shqipërinë në fund të muajit të kaluar, tha se Presidenti Joe Biden kishte "besim të plotë" te zonja Kim. “Shqipëria nuk mund të ishte më me fat sesa ta kisha atë si përfaqësuese të vendit tim dhe të punojë çdo ditë këtu” tha ajo.

Harald Malmgren, një ish-ambasador i SHBA-së dhe ekspert i politikave të mbrojtjes, i cili ka këshilluar katër presidentë amerikanë, tha se Shqipëria ishte strategjikisht më e rëndësishme për SHBA-në sesa mund të sugjeronte madhësia e saj.

“Kujtoni që SHBA-ja ndërtoi në heshtje një nga bazat e saj ushtarake jashtë shtetit në Shqipëri kohët e fundit, ajo është një pjesë e madhe e rrjetit të mbrojtjes së SHBA-së dhe në mënyrë të pashmangshme dikush ose disa njerëz duhet të binden ose të paguhen për të përfunduar këto objekte,” tha ai për The Australian.

Miqtë e zotit Berisha i thanë The Australian se nuk mund ta kuptonin pse SHBA-të po anashkalojnë korrupsionin e qeverisë Rama, në pushtet që nga viti 2013, "udhëheqja autokratike e së cilës e ka kthyer vendin e tij në një vatër krimi të organizuar", sipas gazetarit të politikës së jashtme, Peter Tase.

Që nga viti 2016, Shqipëria ka rënë me 27 vende në vendin e 110 nga 180 vende, sipas Indeksit të korrupsionit të vitit 2021 të Transparency International, dhe kishte shkallën e katërt më të lartë të emigrimit të intelektualëve në botë, sipas një raporti të OECD nga i njëjti vit.

“Ajo shkel kushtetutën tonë dhe atë të SHBA-së duke ndërhyrë në gjykatat tona, në media, në punët e brendshme të opozitës së Partisë Demokratike dhe bën gjithçka për të ndihmuar qeverinë Rama, të cilën vetë Departamenti Amerikan i Shtetit e ka treguar të jetë gjithnjë e më e korruptuar”, tha zoti Berisha.

Të paktën dy ish-ministra, përfshirë dikur ministrin e Brendshëm Sajmir Tahiri, në qeverinë Rama janë në burg për korrupsion ose kontrabandë droge.

Sipas të dhënave të doganave, importi i bananeve në Shqipëri, kryesisht nga Kolumbia dhe Ekuadori, është dyfishuar gjatë dekadës së fundit në një nivel për frymë katër herë më të lartë se Franca.

Policia ka sekuestruar tonelata kokainë në dërgesat e bananeve që nga viti 2016, raportojnë mediat lokale.

*Adam Creighton është një gazetar i vlerësuar me çmime dhe me një interes të veçantë në politikat tatimore dhe financiare. Ai ka qenë “Journalist in Residence” në Shkollën e Biznesit Booth të Universitetit të Çikagos në vitin 2019. Ai ka shkruar për The Economist dhe The Wall Street Journal nga Londra dhe Uashington DC.

Përkthimi: Politiko.al

Të fundit