Flash News

Ditari i Opozitës

Inceneratori i Tiranës, LSI i kërkon SPAK të hetojë Veliajn

Inceneratori i Tiranës, LSI i kërkon SPAK të hetojë Veliajn

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili i ka kërkuar SPAK që të hetojë kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj në lidhje me denoncimin e inceneratorit të bërë ditën e djeshme nga LSI.

Përmes një postimi në Facebook, Vasili shkruan se Veliaj ka shkelur ligjet për ndërtimin e inceneratorit, teksa e ironizon si “Haxhi Qamil i vërtetë, vetë shkruan e vetë vulos dhe nuk njeh as ligj as shtet.”

Postimi i plotë:

Veliaj dhunon Ligjin e Pushtetit Lokal,”asgjeson Keshillin Bashkiak per Inceneratorin e Tiranës, SPAK- u ç’pret akoma! Projekti i Inceneratorit te Tiranes është miratuar vetëm nga kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili është shprehur ‘parimisht dakord’ mbi studimin e fizibilitetit. Por Veliaj nuk e ka asnje te drejte për ta miratuar projektin me angazhim financiar per plot 30 vjet. Veliaj vetëm sa e propozon buxhetin e Bashkisë. I vetmi institucion, qe miraton buxhetin eshte Këshilli Bashkiak.

Neni 54 pika pika “dh” e Ligjit te Veteqeverisjes Vendore eshte asgjesuese.
Veliaj si haxhi qamil i vertete, vete shkruan e vete vulos dhe nuk njeh as ligj as shtet.
Miratimi personal i Veliajt pa vendimin e Keshillit Bashkiak eshte
1.privatizimi i Bashkise se Tiranes,
2.veper korruptive,
3.rrembim i kompetencave pa ligj dhe shperdorim detyre.
SPAK e ka shume te lehte detyren!
Po nuk veproi do thote vetedjegie e SPAK ne Incenerator!

Të fundit