Flash News

Ditari i Opozitës

Këlliçi: Po dorëzojmë dokumente për manipulimin e zgjedhjeve

Këlliçi: Po dorëzojmë dokumente për manipulimin e

Belind Këlliçi, kandidati i “Bashkë Fitojmë” në zgjedhjet e 14 majit për Tiranën, ka thënë se është duke u marrë me dokumentimin e manipulimit të zgjedhjeve vendore të 14 majit.

I ftuar në Abc Neës, Këlliçi tha se dokumenti do t’i dorëzohet OSBE/ODIHR, ndërsa theksoi se vetëm sot u zbuluan 547 mijë zgjedhës shëtitës, që votojnë në qendra ku nuk kanë banesat e tyre.

“Janë vetëm 17 ditë dhe nuk mund ta përfundosh analizën. Duhen me shumë ditë. Ne nuk jemi në fazën e analizën, por jemi në përpjekje për të plotësuar dokumentin për ta dorëzuar në OSBE, në lidhje me manipulimin e procesit zgjedhor.

Vetëm ditën e sotme keni parë të dhëna që janë bërë publike ku 547 mijë zgjedhës shëtitës, që votojnë në qendra ka nuk kanë banesat e tyre. Po ashtu është bërë publike rasti i një uzinë të lënë në harresë në Kavajë, ku janë regjistruar 300 votues.

Nuk ka lidhje ka fituar apo jo “Bashkë Fitojmë” bashkinë. Ka një problem shumë të madh me standartin e dyfishtë që ka drejtësia. Pak më parë pash rastin e Shkodrës, ku u shoqërua nën-kryetari i FRPD, ndërsa unë kam denoncuar disa raste live në media dhe asgjë nuk ka ndodhur”, tha Këlliçi.

Të fundit