Flash News

Ditari i Opozitës

Kërkoi ndarjen nga RMV, ‘Rithemelimi’ thërret Ramën në interpelancë, pjesë e listës edhe LSI

Kërkoi ndarjen nga RMV, ‘Rithemelimi’ thërret Ramën

Komisioni i Rithemelimit ka thirrur në mocion-debat kryeministrin Edi Rama pas deklaratës së tij nga Brukseli, se nëse BE nuk nis bisedimet deri në Qershor, Shqipëria do të ndahet nga procesi me RMV-në.

Ish-kryeministri Sali Berisha  njoftoi kërkesën për interpelancë në konferencën e tij të përjavshme me gazetarët. Berisha firmosi ‘live’ shkresën duke theksuar se Rama duhet të dalë para shqiptarëve për të shpjeguar drejtimin qoi kërkon të marrë, përveç Bashkimit Evropian.

“Deputetët e opozitës kanë vendosur të paraqesin me urgjencë në Parlament kërkesën për mocion-debat publik, lidhur me kërcënimin që bëri Edi Rama në Bruksel për ndryshimin e drejtimit nëse nuk hapen negociatat. Ajo çka unë ju informova dhe po e firmos këtu para jush. Edi Rama duhet të paraqitet para shqiptarëve për të dhënë shpjegim se cili është drejtimi që ai mendon se mund t’i japë vend përveçse drejtimit evropian që është interesi numër një i shqiptarëve”, tha Berisha.

Pjesë e listës së deputetëve që kërkojnë mocion me Ramën janë edhe depuetw tw LSI, Monika Kryemadhi, Erisa Xhixho dhe Petrit Vasili.

Kërkoi ndarjen nga RMV, ‘Rithemelimi’ thërret Ramën Kërkoi ndarjen nga RMV, ‘Rithemelimi’ thërret Ramën

Të fundit