Flash News

Ditari i Opozitës

Komisioni për koncesionet në shëndetësi, Zhupa: Ndreca e Ikonomi në konflikt interesi!

Komisioni për koncesionet në shëndetësi, Zhupa: Ndreca e

Deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa në një intervistë për Syri TV ka folur mbi komisionin Parlamentar për hetimin e koncesioneve në shëndetësi.

Zhupa tha se socialistët, në mënyrë arrogante kanë refuzuar të firmosin një deklaratë se nuk janë në konflikt interesi me çështjet që po hetojmë.

Gjithashtu, ajo u shpreh se deputetja e PS-së, Milva Ikonomi, ka qenë zv.ministre në kohën e koncensionit të sterilizimit dhe kryetare e Komisionit në rastin e Check Up.

Zhupa tha se Ikonomi ka firmosur në rastet kur nuk ka qenë present Ilir Beqja lidhur me koncensionet.

Deputetja demokrate e konsideroi si grup të strukturuar kriminal atë që ka ndodhur me koncensionet.

Zhupa tha se nga ana e PS po tentohet të bllokohet puna e komisionit, duke shtuar se ajo që po kërkohet nga opozita për të firmosur deklaratën që nuk janë në konflikt interesi është kërkesë e ligjit.

“Ne do i drejtohemi ILDKPI-së, që të shprehen ata nëse deputetët, anëtarë të Komisionit Hetimor, janë ose jo në konflikt interesi”, tha Zhupa.

Ajo shtoi se asnjë konçension nuk mund të merret pa mbrojtjen, garancinë apo atij që ka gjetur edhe klientët e koncensioneve, siç ndodhi në rastin e check up.

Zhupa tha se në krye të këtyre aferave korruptive është Edi Rama.

Të fundit