Flash News

Ditari i Opozitës

“Ku i ke pemët Erion?”/ Berisha: Veliaj ka vjedhur shumat e blerjes së 1 mln fidanëve

“Ku i ke pemët Erion?”/ Berisha: Veliaj ka vjedhur shumat e

Kryedemokrati Sali Berisha, ka deklaruar këtë të mërkurë se kryebashkiaku Erion Veliaj është hajduti më i madh i xhepave të qytetarëve.

Gjatë fjalës së tij në tubimin qytetar, Berisha deklaroi se Veliaj ka vjedhur me drejtorët e tij 38 milionë euro. Më tej ai i ka kujtuar Veliajt mbjelljen e pemëve, teksa shprehet se ky i fundit ka vjedhur shumat e blerjes së 1 milion fidanëve.

Berisha: Ku i ke pemët Erion, që meriton çdo cilësor mbrapa, por po e ruaj gojën se ti meriton çdo cilësor? Ku janë 1 milion pemët? Kush i vodhi? A e dinë qytetarët se janë blerë pisha me çmime 5600 euro, me çmime 6200 euro? Këta hajdutë nuk kanë mëshirë, këtyre hajnia ua ka zhveshur shpirtin nga çdo gjë.

Ndaj dhe e premtja është larg për t’i dhënë atë që meriton. Miqtë e mi, të premten të gjithë te bashkia, të shpëtojmë Tiranën, të shpëtojmë Shqipërinë.

A ka kryetar bashkie në Europë apo në botë që vjedh paratë për kopshtet e fëmijëve? Që tenderon kopshtin 3 herë dhe nuk i gjendet nam as nishan.

A ka njeri të pangopur si ky Erion Veliaj, që ndërton shkollën me 8 milionë euro, me 10 milionë euro, në një kohë kur Bashkimi Evropian ndërton shkolla me 600 mijë euro, me 800 mijë euro?

A ka në Europë, në botë hajdut të dytë si ky që i jep paratë e taksapaguesve me tender vëllait për t’i bërë dasmën? Edhe dasmën e bën mbi hajninë në kështjellën e Gjirokastrës?

A ka turp më të madh për ne, për kryeqytetin, se të mbajmë një njeri si ky? Të dashur miq, sot po kontrolloja publikimet mbi tenderat e Tiranës.

Është marrë vesh se me modelin 100 përqind ka vjedhur me drejtorët e tij 38 milionë euro. Vjedhur 100 përqind. A mund të tolerohet ky? Po nuk ka turp më të madh se të jetë ky kryetar bashkie?

Nuk ka turp më të madh se të mos jetë ky atje ku e kanë vendin hajdutët më të shpifur të një kombi, të një vendi.

 

Të fundit