Flash News

Ditari i Opozitës

Kur drejtësia i nënshtrohet urdhrave të Ramës dhe Ballës: Shembull skandaloz i katandisjes së reformës ne drejtësi

Kur drejtësia i nënshtrohet urdhrave të Ramës dhe

Nga Jamarbër Malltezi

Ka mbi 6 vjet qe ne Shqiperi askush nuk fiton asnje ceshtje nese bie ndesh me deshirat e Edi Rames. Nenshtrimi i plote dhe kthimi i prokuroreve dhe gjyqtareve ne figurina butaforike shkoi deri ne Gjykaten Kushtetuese qe mori vendim kunder ligjit te vete Gjykates Kushtetuese ne injorimin e te drejtes se 1/5 se deputeteve per te vene ne levizje GJK.

Ja nje shembull I thjeshte personal per te treguar shume mbi groteskun e degjenerimit te drejtesise.

Ne 2012 hodha ne gjyq civil Taulant Ballen per shpifje pasi genjeu publikisht duke pretenduar sikur Jamarber Malltezi kish vjedhur token ku ishte ish Klubi i Ministrise se Mbrojtjes Partizani, apo sikur ajo toke (qe hajdutet komuniste ia grabiten familjeve te nderuara themeluese te Tiranes si Begeja, Llagami, Vaqaqi, Alimehmeti e Saliaga) te ishte shpronesuar nga Italia. Z. Balla si I paditur (ndonese me doktorature me plagjiature-vjedhje) kish shkruar se toka ishte shpronesuar nga Shefqet Verlaci dhe Jako Mane (mesa duket e kujton Mekembesin e Italise Jakomoni per ndonje fshatar me emrin Jako Mane).

Gjykata civile e shkalles se pare e ftoi te paraqiste fakte apo prova por ai nuk paraqiti dot gje. Per pasoje ai u gjet fajtor per shpifje e u denua me gjobe.

Ne 2014, ndonese Taulanti nuk paraqiti dot asnje fakt, nje gjyqtar “hallexhi” ne Gjykaten e Apelit e rrezon vendimin pasi deklaroi se Balla ka te drejten e shprehjes se lire dhe se “shpifja mund te jete civile ose penale dhe meqe eshte keshtu, le te vleresohet si penale dhe barren e proves ta kete i demtuari e jo shpifesi!” Pra gjyqtari me mbi 35 vjet eksperience kinse nuk kuptonte dallimin mes nje ceshtje civile dhe nje ceshtje penale. Gjyqtari iku me doreheqje kur filloi vetingu se keta i keqperdorin e pastaj i tallin.

2014-2022 dosja mbeti në Gjykate te Larte dhe u kercenuan gjyqtaret per te mos e trajtuar. Per pasoje mbeti 8 vjet pasi askush nuk guxoi kush t’a prekë me dorë.

2021-2022 Soros dhe Delina Fico (gruaja e ministrit Cuci dhe ish-gruaja e kryeministrit) marrin persiper te shqyrtojne dosjet qe jane ne Gjykate te Larte per te lehtesuar (!) punet.

2022: Gjykata e Larte njofton ne ëebsite se me 25 Maj 2022 do shqyrtoje dosjen. Ne te njejtin njoftim thuhet se seanca e dates 25 Maj 2022 nuk do mbahej dhe do shtyhej per nje date tjeter.

Asnje njoftim i mëtejshëm nuk u bë.

Në mes të Shtatorit 2022 avokati im shkon ne Gjykate te Larte te interesohet se kur do mbahet seanca dhe i thone se seanca u mbajt me 09 Qershor 2022 pa njoftuar fare as mbajtjen e seances dhe as vendimin e marre. Avokatit ju tha se Gjykata vendosi rrezimin e rekursit pasi kane hyre dispozita te reja te kodit te procedures civile, ndonese kjo ceshtje kish 8 vjet pritje dhe vete ligji e kish percaktuar se per dosjet qe jane ne shqyrtim do vijohet të gjykohen me procedurën që ishte në fuqi kur kish nisur ceshtja!

Asnje shpjegim se pse, as nuk u njoftua se kur do mbahej dhe as nuk u njoftua zyrtarisht pala per vendimin e gjykates!

Per me teper, kur avokati kerkon dosjen qe ta coje per ankim ne Gjykate Kushtetuese, i thuhet se “dosjen e çështjes civile e ka sekuestruar SPAK“! Pse do duhej SPAK te sekuestroje dosje civile? Pse mos bente ndonje fotokopje nese kish nevoje? Ne fakt prokurorja ishte pjese e grupit te prokuroreve nga Elbasani qe u katapultuan ne SPAK nga sponsorizimi i Taulant Balles dhe Qazim Sejdinit.

Nese nuk depoziton dosjen Gjykata Kushtetuese nuk te shqyrton ankimin ndaj avokati im priti 2-3 muaj qe te merrte dosjen. Ne Dhjetor 2022 avokati im coi ankimin ne Gjykate Kushtetuese.

Me 8 Mars 2023 Gjykata Kushtetuese me nisi nje zarf me vendimin per mosshqyrtimin e dosjes pasi ka kaluar afati 4 mujor i ankimimit qe e nisnin nga data 9 Qershor 2022 kur Gjykata e Larte kish marre vendimin, e jo nga data (mesi Shtatorit 2022) kur pala u njoftua per vendimin! Ka te pakten 3 vendime te Gjykates se Strasburgut qe njofton Gjyqsorin Shqiptar se llogaritja e afatit fillon nga data e njoftimit te pales e jo nga dalja e nxjerrjes se vendimit. Vendimi i gjykates kushtetuese ishte firmosur nga skifteret e Soros perfshi kunatin e Mimi Kodhelit.

Ndaj kete ceshtje e depozitova prane Gjykates Evropiane te Drejtave te Njeriut. Ka shume shkelje, duke filluar qysh me proces te padrejte dhe shkeljet e procedurave ne menyre te padenje nga gjithe zinxhiri i gjyqsorit vec qe mos i cenohet nje qime floku nga interesat Taulant Balles së PS.

Disa pyetje për drejtesine me rregji te Edi Rames dhe Soros reformes:

Mos valle nuk e dinte dallimin mes ceshtjes civile dhe asaj penale ish-gjykatesi i apelit me eksperience mbi 35 vjecare?

Pse mbi 8 vjet Gjykata e Larte nuk guxoi te shqyrtonte ceshtjen?

A ka ndonje vend tjeter ne bote ku Soros reforma, ish gruaja e kryeministrit dhe gruaja e ministrit te brendshem te vendose per ceshtjet gjyqsore?

Cila eshte baza ligjore mbi te cilen Gjykata e Larte vendosi t‘a shqyrtoje dosjen sipas Procedures Civile te re ndersa kjo ceshtje kish 8 vite ne pritje dhe vete ligji i ri per Proceduren Civile shprehet se ceshtjet ne trajtim do vijojne me proceduren qe ka nisur?

A mos valle jane kaq te paafte Gjykatesit e GJL sa te mos lexojne nenin e ligjit apo u detyruan? Apo ju dha e gatshme nga Delina dhe Edi Rama?

Pse Gjykata e Larte nuk njoftoi palen me shkrim as per seancen e as per vendimin?

Pse Gjykata Kushtetuese injoron 3 vendime te Gjykates se Strasburgut lidhur me afatet?

Pse SPAK shkeli te drejta Kushtetuese te njeriut duke sekuestruar dosje civile dhe mbajtur permbi 1 vit?

Per te mos prekur nje qime floku nga interesat e mashtruesit bashkepunetor me trafikantet Balla, gjyqtaret ne te gjithe nivelet e gjyqsorit zgjodhen te neperkemben dhe te bejne idiotin e dobishem pavaresisht se bien ndesh me ligjet e shkruara dhe me vendime te Gjykates Evropiane.

Grotesku vijon me Taulant Ballen qe shpifjen qe kreu dhe qe nuk u denua ne proces civil e dergon tek prokurorja e promovuar prej vete Balles ne SPAK ne 2020. Pra depozitoi Kallzim Penal te rreme me te pakten 3 genjeshtra dhe vijonte te deklaronte ne media se “Kam sjelle dokumente se toka eshte shpronesuar nga Shefqet Verlaci dhe Jako Mane”.

Taulanti kallzimin e kish per gjithe qeverine Berisha si edhe per persona te tjere qe nuk jane fare subjekti I ligjit por SPAK e rregjistroi kinse pa emer ne 2020. Edi Rama i urdheroi prokuroret ne Kongresin e PS me 09 Prill 2022 dhe ne Asamblene e PS me 07 Maj 2022 te procedonin Sali Berishen pasi “po deligjitimohet SPAKu dhe gjithe reforma ne drejtesi” dhe prokuroret e nenshtruar nisen brenda pak ditesh 6 kerkesa hetimi pasuror per Jamarber Malltezin, gruan dhe femijet e tij duke hetuar deri mbesat e Berishes qysh kur nuk kishin lindur ende.

Keqperdorimi politik i SPAK vijon edhe sot:

Gjeten qe Taulant Balla kish bere kallzim te rreme, por nuk guxojne te shprehen.

Gjeten qe Edi Rama kish shperdorurar detyren duke sjelle dem te vertetuar me vendim gjykate prej mbi 320,000 eurosh por nuk guxojne te shprehen.

Fshehen qindra dokumente qe nuk ju volisnin perfshi mbi 20 kontrata te blerjeve te tokes se bashkepronareve nga Prof. Malltezi si edhe mbi 350 kontrata te shitjeve ne grope qe siguruan investimin.

Genjyen duke paraqitur nderrimin e destinacionit te zones nga sportive ne banimi sikur e kish kryer Berisha kur ne fakt ishte kryer nga 10 drejtoret e Edi Rames (Keshilli Teknik I Bashkise) ne 2006 pa pasur fare kerkese te pronareve te tokes. Me pas kete vendim te Keshillit Teknik po edi rama e miratoi ne KRT te Tiranes dhe e coi ne KRRTRSH per miratim se bashku me nje dyzine tjeter vendimesh qe ju miratuan te gjitha.

Genjejne sikur ndryshimin e destinacionit e kreu Berisha kur ju del qe e ka kryer Edi Rama me Keshillin Teknik te tij qofte ne 2006 dhe qofte ne 2008 me kompanine Urbaplan dhe vendimin 238 te dates 27.12.2008 te KKRT Tirane. Keto vendime edi rama I ka marre pa kerkese te pales pronare te tokes dhe pa perfunduar procesin e privatizimit te objekteve te rrenuara.

Genjyen lidhur me qenien apo jo ne planin e perhapjes te ushtrise kur dokumenti zyrtar tregonte se nuk ishte, e per me teper as nuk posedoheshin pasi objektet e rrenuara ishin te uzurpuara nga 42 familje informale dhe dy biznese pa asnje tager ligjor ndersa zyrtaret shteterore paguheshin nga shteti e mbyllnin syte ndaj zaptimit mesa duket perkundrejt rryshfetit.

Qindra pronareve – pinjolle te 5 familjeve pronare themeluese te Tiranes – ju kthye prona e tyre private pasi shteti jua vodhi per 65 vjet dhe ne fund I detyroi te paguajne 800,000 $ per disa objekte te rrenuara dhe te uzurpuara dhe SPAK ka dyshime per korrupsion pse ju kthye ketyre 100 familjeve toka e vet! Por po keta prokurore nuk bezajne kur Edi Rama me firmen e tij vendos te beje miljoner vellain e tij duke i dhuruar 37,000 m2 toke perfshi 5,160 m2 ndertesa per vetem 1 euro! Per me teper repart ushtarak ne planin e perhapjes.

Mbi bazen e korrupsionit te pretenduar pse qindra familjeve ju kthye prona dhe e zhvilluan sic deshen vete, prokuroret politike urdheruan menjehere sekuestrimin e pasurive te Prof. Malltezit pa treguar se si dhe pse keto prona lidhen me cfare dyshon pasi perfshin deri toke te blere ne Priske ne 2003 me cmim 8-9 here me te larte sesa deklarimi i Edi Rames qe kinse e bleu token ne surrel me 2 usd/m2, ose apartament te blere me kontrate porosie qysh ne 2005. Ligji detyron te tregohet si lidhet secila prone me veprat e dyshuara por ligji eshte nje teknikalitet i parendesishem ne qeverisjen e PS dhe reformen e Soros. Ndaj edhe gjyqtaret e GJL kthehen ne lolo e vendosin ne kundershtim me vendimet e njehsuara qe kane nxjerre po vete.

Kapja e drejtesise dhe keqperdorimi politik nga Edi Rama ka bere qe keto 6 vitet e fundit te mos kete asnje vendim qe bie ndesh me deshirat e Edi Rames. Ne fillimet e qeverisjes Edi Rama telefononte personalisht gjyqtaret dhe I kercenonte “do te kepus kembet” nese nuk burgos X per mos pagesen e dritave. Sot i ka te nenshtruar teresisht prokuroret dhe gjyqtaret dhe i ka kthyer ne lolo qe presin mesazhin nga Agaci qe te marrin urdhrin per te vepruar. Pikerisht nga Agaci qe duhej te pergjigjej per rolin e tij ne baterdine me inceneratoret inekzistente, e qe SPAK nuk guxon as ti permende emrin ne dosje.

Nderkohe qe asnje gjykate Shqiptare nuk ka dhene nje vendim kunder qeverise keto 6 vitet e fundit fale mender Soros-reformes, Shqiperia eshte denuar dhe gjobitur me shume se kurre ne histori ne arbitrazhet nderkombetare qe i paguajne te gjithe Shqiptaret.

Të fundit