Flash News

Ditari i Opozitës

Kushi e paditi për shpifje, Vokshi nga Gjykata e Posaçme: Ministrja të japë dorëheqjen, degradoi arsimin

Kushi e paditi për shpifje, Vokshi nga Gjykata e Posaçme: Ministrja

Deputetja demokrate Albana Vokshi u paraqit sot në Gjykatën e Posaçme pas padisë për shpifje që ministrja e Arsimit dorëzoi për Vokshin, kur kjo e fundit denoncoi nxjerrjen e tezave të provimit për mësuesit e sistemit parauniversitar.

Në deklaratën për mediat, Vokshi tha nga Gjykata e Posaçme se Kushi nuk ishte paraqitur në seancë teksa kërkoi dorëheqjen e ministres nga posti.

“Koha e provoi qe pyetjet ishin po ato që u dërguan ne inbox-in tim nga një mësuese. Kjo tregon degradimin e sistemit arsimor. Evis Kushi ka përgjegjësi ligjore, ka përgjegjësi morale dhe përgjegjësi politike. Ajo duhet të kishte dhënë dorëheqjen”, tha Vokshi.

Deputetja demokrate i ftoi të gjithë prindërit t’i bashkohen protesës së 7 korrikut.

Deklarata e Vokshit:

Sot u paraqita personalisht para Gjykatës së posacme pas padisë së Ministres së Arsimit Evis Kushi. Zonja më paditi për denoncimin e bërë prej meje, para disa javësh, pas sinjalizimeve të mësuesve të qarkut Elbasan për nxjerrjen dhe shpërndarjen e tezave të provimit për mësuesit e arsimit parauniversitar.

Ishte seanca e parë pajtuese, por për çudi, Ministrja Kushi nuk ndodhej në seancë ashtu siç ligji e përcakton.

Unë kisha me vete të gjitha provat dhe faktet, por edhe pse jo pasojat për keqmenaxhimin e proceseve në Ministrinë e Arsimit, njëri prej të cilëve, edhe testi për vlerësuesit e arsimit parauniversitar. E pata të pamundur t’i paraqes këto prova pasi Ministrja Kushi vendosi që të mos paraqitej. 

I kërkova gjykatës që të thirrej në seancë ministrja Kushi, për t’ia paraqitur në prezencë sipas ligjit, të gjitha faktet dhe provat të cilat i ka denoncuar dhe do të vazhdoj t’i denoncoj.

Ministrja sa kohë harxhon nëpër gjyqe duke bërë të pafajshmen, por do të ishte në nderin dhe moralin e saj të kishte dhënë menjëherë dorëheqjen.

Koha e provoi qe pyetjet ishin po ato që u derguan ne inbox-in tim nga nje mesuese. Kjo tregon degradimin e sistemit arsimor. 

Evis Kushi ka përgjegjësi ligjore, ka përgjegjësi morale dhe përgjegjësi politike. Ajo duhet të kishte dhënë dorëheqjen. 

Arsimi sot gjendet në një pikë alarmante vetëm në vitet e qeverisjes së Ramës janë 208 mijë nxënës dhe studentë të larguar nga arsimi sepse ministrja Kushi dhe Edi Rama e kanë kthyer arsimin në celulë të Partisë Socialiste. 

Politizimi i sistemit dhe keqtrajtimi financiar i mësuesve janë arsyet kryesore pse sot arsimi është ne gjendjen me të keqe ne te gjithë historinë e vet.

Testet e maturës theksuan edhe njëherë gjendjen e rende te këtij sistemi. Kjo qeveri është armike e dijes dhe e zhvillimit. Nxënësit tanë po lenë shkollën dhe braktisin Shqipërinë. Pa dijen, pa arsimin, pa rininë, Shqipëria është në rrezik.

Si prind, u bëj thirrje nxënesve dhe prindërve të tyre, t’i bashkohen protestës më 7 korrik.

Të fundit