Flash News

Ditari i Opozitës

Lumi Vjosa një Park Kombëtar, Malltezi: Duhet anuluar ndotja e naftës, deri atëherë jeni mashtrim për publikun

Lumi Vjosa një Park Kombëtar, Malltezi: Duhet anuluar ndotja e

Anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Jamarbër Malltezi ka komentuar vendimin e qeverisë për të shpallur  luginën e Vjosës “Park Kombëtar”.  

Në profilin e tij në “Facebook”, Malltezi ka ngritur pyetjen se përse nuk është publikuar harta e Parkut Kombëtar, për të përcaktuar se cila zonë do të mbrohet dhe nuk do të lejohet të ndotet.

Ai ka vënë në dukje problemin se industria e naftës derdh mbetjet, si dhe ujërat e zeza të dhjetëra fshatrave derdhen në Vjosë.

POSTIMI I PLOTË:

Lumin Vjosa e shpalli Park Kombetar para 3 ditesh. Po Harta ku eshte? Cila pjese mbrohet? Ne Park Kombetar nuk lejohet te kete ndotje, por:

1. Ujrat e zeza te Gjirokastres, Tepelenes, Permetit dhe Memaliaj (si edhe dhjetera fshatra gjate udhes) derdhen ne Vjose (0 impiant trajtimi ujrash te zeza)

2. Industria e naftes derdh mbetjet nga nxjerrja e naftes (psh Gorishti) - 0 impiant trajtimi ujrave te ndotura para se te derdhen ne vjose

3. Gurore te vellait te Piro Lutaj ne Pocem dhe Kapllan-pallatit ne varibob mu buze Vjoses e nuk ua ndjen fare per ligjin se i japin rryshfet e vota rames.

4. Po me HEC Kalivac dhe HEC pocem qe ua dha rama turqve cfare po behet? HEC ne park Kombetar?
Vjosa: Park apo fasade? A eshte publike HARTA e Parkut Kombetar? A lejohen te derdhen ujrat e zeza te qyteteve ne Park Kombetar? A lejohet te derdhen mbetjet e naftes ne PK? A lejohen gurore qe marrin zhavorret lumore ne PK? A lejohen Hidrocentrale ne PK? Keto nuk lejohen.

Duhen anulluar Guroret, HECet, ndotja e naftes dhe fillimin per impiantet e trajtimit te ujrave te zeza. Deri atehere je ne mashtrim e tallje te gjithe publikut.

Të fundit